15. Polsko – Niemieckie Dni Mediów

9 – 10 czerwca 2022,  Zgorzelec/Görlitz

Polsko-Niemieckie Dni Mediów – doroczna konferencja polskich i niemieckich dziennikarzy i dziennikarek, po dwuletniej pandemicznej przerwie odbędzie się znów w formule stacjonarnej. Przedstawiciele i przedstawicielki świata mediów spotkają się w dniach 9-10 czerwca po raz pierwszy na granicy polsko-niemieckiej, w Europa-Mieście Zgorzelec/Görlitz. Organizatorami tegorocznej edycji są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Wolny Kraj Saksonia i fundacja ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius.

Tematem przewijającym się przez większość paneli dyskusyjnych i warsztatów, a zapewne i rozmów kuluarowych będzie napaść Rosji na Ukrainę i obrona kraju przez obywateli i obywatelki Ukrainy, a także wpływ wojny na przyszły kształt Unii Europejskiej i porządek światowy oraz wyzwania, przed jakimi stanęły w tej sytuacji media.

Nową rzeczywistość, która zaistniała po 24 lutego oddaje temat Dni Mediów: „Zakłócenia w odbiorze czy zmiana kanału. Czy Europa może spać spokojnie?”

W ramach 15. Polsko-Niemieckich Dni Mediów zapraszamy na debaty:

1. Czy Europejczycy i Europejki mogą spać spokojnie? Polska i Niemcy w Unii Europejskiej – w nowej sytuacji geopolitycznej

2. Media na wojnie: Jak sprawdziły się w sytuacji granicznej?

Warsztaty:

1. Jak kobiety zmieniają Europę? (Re)prezentacja kobiet w mediach i polityce

2. Wyzwania klimatyczne a bezpieczeństwo energetyczne Polski, Niemiec i Europy

3. Warsztat w polsko-niemieckim studio MDR

4. Media lokalne: współpraca transgraniczna – nośny temat czy rytualna nuda?

5. Czy Europa ma granice? Przyszłość migracji w obliczu kryzysu klimatycznego, politycznego, ekonomicznego

6. Obrazy – słowa – media – wojna. Sąsiedzi w przekazach medialnych.

Uroczystym akcentem Polsko-Niemieckich Dni Mediów będzie wręczenie 25. Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego w pięciu kategoriach: Prasa, Radio, Telewizja, Multimedia oraz „Dziennikarstwo na Pograniczu“.

Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się 9 czerwca 2022 r. o godz. 19.00 w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Görlitz. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo przez stację MDR.

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 149 Czytelników
Pin It