A mury runęły! – Pamięci Jacka Kaczmarskiego

 

16 maja 2019 roku w Instytucie Polskiem w Berlinie odbył się koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego „A mury runęły” w wykonaniu Jacka Bończyka (śpiew, gitara) przy akompaniamencie pianina( Konrad Wantrych) i kontrabasu ( Wojciech Gumiński. Koncert okazał się niezwykłym wydarzeniem kulturalnym o wysokiej dawce emocjonalnej nawiązujący do 30. rocznicy upadku komunizmu w Polsce i pośrednio upadku Muru berlińskiego.

Bogata aranżacja utworów genialnego barda antykomunistycznego i ikony „Solidarności” w wykonaniu aktora Jacka Bończyka widać było całkowite zatracenie się w tekstach wybrzmiewając nastrój minionego czasu. Publiczność doskonale wyczuwała, że artysta śpiewa całym sobą, wturujące brzmienia akustyczne oddziaływały  bezpośrednio na słuchaczy. U niektórych uczestników koncertu poświęconego pamięci nieodżałowanego Jacka Kaczmarskiego pojawiała się niejedna łezka w oku słuchając wykonania: Modlitwa o wschodzie słońca, Nasza klasa, Rejtan, Przejście Polaków przez Morze Czerwone,  Między nami,  Wigilia na Syberii czy kultowe Mury i Obława.

Warto w tym miejscu wspomnieć, iż teksty Kaczmarskiego dla mojego pokolenia  stanowią faktograficzny zapis historii Polski odzwierciedlający wierny zapis czasu, który w świadomości każdego Polaka żyje po dzień dzisiejszy. Teksty ponadczasowe, nastrajające do wspomnień!

 

 

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 338 Czytelników
Pin It