Muzyka Romana Maciejewskiego zabrzmiała w Berlinie

P1370127

13 października w Sali Joseph-Joachim-Konzertsaal UDK studenci i wykładowcy Uniwersytetu Sztuk w Berlinie wykonali kameralne dzieła kompozytora. Koncert odbył się w obecności brata artysty, pana Wojciecha Maciejewskiego.

Nazwisko polskiego kompozytora i pianisty Romana Maciejwskiego kojarzone jest przede wszystkim z jego słynną Missa pro defunctis (Requiem), którą pisał przez szesnaście lat od 1944 do 1960 roku. Tymczasem artysta ten był twórcą wielu interesujących utworów fortepianowych, których cechowała bogactwo inwencji melodycznej. Szczególnie  mazurki charakteryzowała ogromna ekspresja, wyrazista rytmika, różnorodność kolorystyki i porywająca wirtuozeria.

P1370133

Urodzony w Berlinie polski kompozytor Roman Maciejewski należy do najciekawszych twórców muzyki współczesnej, uważany jest jednak za outsidera. Lekcje gry na fortepianie pobierał w Konserwatorium im. Juliusa Sterna w Berlinie, później studiował kompozycję pod kierunkiem Karola Szymanowskiego w Warszawie oraz Nadji Boulanger w Paryżu. Maciejewski był prawdziwym kosmopolitą, mieszkał w Niemczech, Polsce, Francji, Szwecji i USA, jednak nie pragnął światowej sławy i kilkakrotnie odrzucił możliwość zrobienia kariery (m.in. zrezygnował ze stanowiska dyrektora muzycznego w słynnej wytwórni filmowej Metro-Goldwyn-Mayer na rzecz posady organisty w małym polskim kościele w Los Angeles). W Szwecji pracował z Ingmarem Bergmanem (komponował muzykę do przedstawień Bergmana w Göteborgs Stadsteater), w USA współpracował z legendarnym pianistą Arturem Rubinsteinem. Do historii muzyki Maciejewski przeszedł jako autor głośnego Requiem (utwór został wykonany m.in. w 1975 r. w Los Angeles Music Center, 2010 w londyńskiej Westminister Abbey i w 2014 r. w Berlinie).

Młodzi wykonawcy muzyki Romana Maciejewskiego dostarczyli słuchaczom mnóstwo pozytywnych emocji. Koncert niezwykle poruszający, zwłaszcza w momentach, kiedy słyszało się wykonawców śpiewających po polsku.

P1370131

 

Koncert zorganizował: Verein für Interkulturelle Begegnungen e.V. , Uniwersytet Sztuk Pięknych w Berlinie, Pełnomocnik Rządu Federalnego do Spraw Kultury i Mediów, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej.

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 1 440 Czytelników
Pin It