Pierwsze spotkanie. Pan Cogito: malarstwo wobec twórczości Zbigniewa Herberta

Pierwsze spotkanie. Pan Cogito: malarstwo wobec twórczości Zbigniewa Herberta

Wernisaż wystawy odbył się 29.listopada 2018 w Instytucie Polskim w Berlinie przy współpracy z Fundacją im. Zbigniewa Herberta, w którym znajduje się większość szkicowników poety. Na wernisażu obecna była wdowa po Herbercie Katarzyna Dzieduszycka – Herbert, kuratorka  Zuzanna Kofta oraz artyści:  Mikołaj Chylak, Wojciech Cieśniewski i Mariusz Woszczyński.

Pierwsze spotkanie z czymś, co dobrze znamy. Zdziwienie i zachwyt, gdy widzimy po raz pierwszy coś, z czym dotąd obcowaliśmy dzięki fotografom. Spotkanie bliskiego. Uczucia niewątpliwie towarzyszyły polskiemu poecie Zbigniewowi Herbertowi ( 1924-1998), wielkiemu pasjonatowi sztuki. Dopiero w 1958 roku, gdy z komunistycznej Polski dało się swobodnie wyjeżdżać, Herbert mógł ruszyć w swoją pierwszą, (choć nie ostatnią) podróż po Europie i odwiedzić wytęsknione miejsca, które znał do tej pory tylko z reprodukcji książek.

Swoje podróże dokumentował w esejach, zamieszczonych między innymi w tomie „barbarzyńca w ogrodzie”. Wyłania się z nich postać człowieka kontemplującego i analizującego piękno otaczającego świata.

Celem wystawy jest ukazanie postaci Herberta nie w sposób tradycyjny, jako poety, ale jako człowieka, który poprzez niezliczone podróże starał się zrozumieć europejska tożsamość. W trakcie wypraw towarzyszył mu szkicownik, w którym prowadził zapiski, pozwalając głębiej wejść w naturę i charakter odwiedzanych miejsc.

Wystawa pod opieką kuratorską Zuzanny Kofty obejmuje rysunki, wiersze i cytaty z eseistyki poety, a także obrazy oraz rysunki trzech polskich malarzy: Mikołaja Chylaka, Wojciecha Cieśniewskiego i Mariusza Woszczczyńskiego. Twórczość Herberta jest bliska wszystkim trzem artystom, w koncepcji wystawy  chodzi jednak głównie o zbieżność motywów wykorzystywanych zarówno przez nich, jak i przez poetę, czyli, między innymi, o mitologię i tradycję świata śródziemnomorskiego. Obrazy znajdujące się na wystawie można postrzegać jako swego rodzaju ilustracje do tekstów Herberta, ale bardziej trafne byłoby nazwanie ich rezultatami równoległego zgłębiania tych samych fascynacji.

Tekst pochodzi w broszury towarzyszący wystawie.

Wystawa czynna od 29.11 do 15.02. 2019

Polski Instytut, Burgstr.27,  10178 Berlin

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 2 438 Czytelników
Pin It