Świątecznie z seniorami

Przedświąteczne spotkania wigilijne w zakładach pracy, instytucjach, firmach, Stowarzyszeniach to de facto niemiecka tradycja, która na dobre przyjęła się także w polskich środowiskach. Dla przykładu podam, że każdego roku Polska Rada w Berlinie organizuje wigilijne spotkania dla działaczy i animatorów kultury kultywując polskie tradycje i zwyczaje religijne, jakim jest wspólna kolacja. W tym dniu liczna rodzina emigracyjna zasiada do stołu wigilijnego demonstrując wspólnotę tożsamościową, dzieląc się opłatkiem, spożywając tradycyjne dania przy śpiewie kolęd.

 

5 grudnia br. na zaproszenie Danuty Brede po raz drugi uczestniczyłam na wspólnej kolacji wigilijnej u Seniorów, na której swoją obecność zaszczycił przewodniczący Polskiej Rady Ferdynand Domaradzki. Ten jakże miły gest Domaradzkiego odebrany został z wielką radością, , tematów do rozmów z przedstawicielem Polonii było aż nadto. Wbrew pozorom pełne życia i werwy seniorki świetnie spędzają ze sobą czas pełnej serdeczności i życzliwości. Starzenie się nie odbiera seniorowi radości życia, nie jest zagrożeniem dla szczęścia, to pokolenie, w której duszy wciąż gra młodzieńcza wena i chęć aktywnego życia, bez oglądania się na innych.

W tym uroczystym dniu i  sympatycznym gronie wszystkie ręce były na pokładzie. Przygotowanie stołu świątecznego, upominków, gotowanie potraw wigilijnych, pieczenie  ciasta, zaopatrzenie w napoje – to zajęcie, które sprawiało najwięcej przyjemności i emocjonalnego zaangażowania każdego uczestnika. Stół wigilijny zdobiony kolorowymi elementami dekoracyjnymi prezentował się okazale, była wspólna modlitwa, po której przystąpiono do najważniejszego elementu  – dzielenia się opłatkiem.

Czego sobie życzą Seniorzy? Najczęściej padało życzenie, abyśmy w tym samym gronie za rok spotkali się  ponownie oraz cieszyli dobrym zdrowiem.

Życzenie „zdrowia” padało najczęściej we wszystkich przypadkach.

Wspólnie spędzony czas w przededniu nadchodzących świąt to odskocznia od codzienności, gdzie człowiek poddaje się magicznej ceremonii starych obyczajów ludowych. Święta to czas radości, także dla seniorów, którzy żyjąc poza Polską odnajdują swoje miejsce w życzliwym sobie gronie.

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 406 Czytelników
Pin It