Wraz z rozpoczęciem się kalendarzowej wiosny, w Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk oddział w Berlinie, odbyło się ważne dla nauki polskiej, spotkanie.
Było to spotkanie kierownictwa berlińskiej placówki, z inicjatorkami oraz przedstawicielami Polonii, którzy przyczynili się do wskrzeszenia w środowisku polskich ( i nie tylko) elit naukowych pamięć o jednym z najbardziej zasłużonych Polaków okresu od końca XIX wieku do otrzymania przez Polskę niepodległości, zmarłym w maju 1939 roku w Berlinie, Profesorze Aleksandrze Brücknerze.
To właśnie dzięki nim, jak zauważyli prowadzący, Prof. Dr. Igor Kąkolewski oraz Dr. Hab. Monika Saszynska, dzięki Ewie Marii Slaskiej, Ani Kuzio – Weber, dzięki Ich charyźmie, Ich wieloletniej walce o ocalenie przeznaczonego do likwidacji grobu Aleksandra Brücknera, możliwe było przywrócenie należnego mu miejsca w Panteonie najbardziej zasłużonych dla polskiej nauki Polaków.
To dzięki tym naszym współczesnym „SIŁACZKOM” jak też uczestniczącym w spotkaniu, wspierającym i wspomagającym Je od lat przyjaciołom: Pani Elżbiecie Kargol, Monice Wrzosek – Miller, Krystynie Koziewicz, Państwu Januszowi i Monice Szewczyk, oraz Romanowi Brodowskiemu.
” Sprawa Aleksandra Brücknera” mogła zakończyć się jakże pozytywnym finałem. Prochy naszego znamienitego Rodaka, spoczęły w Aleii Zasłużonych na Cmentarzu Rakowieckim, w Krakowie.
Celem tego spotkania było upamiętnienie wyżej wymienionych osób oraz udokumentowanie ich wkładu w proces przywracania do polskiej, uniwersyteckiej, i naukowej świadomości, zapomnianego, a bodajże jednego z największych w dziejach polskiej historii Slawisty , filologia, historyka kultury, Etnografa ect, twórcy ponad 1500 prac naukowych, w tym około 600 publikacji książkowych( słowniki, leksykony itd ), innymi słowy ostatniego Polihistora Prof. Aleksandra Brücknera.
Wspomnienia uczestników dotyczące wieloletniej pracy na rzecz ocalenia grobu naszego wielkiego intelektualisty, a zarazem krzewicieli w śród społeczności Berlińskiej Polonii, wiedzy o nim , niebawem ukażą się na stronach internetowych PAN jak też w periodykach naukowych.
Osobiście zapraszam do zapoznania się z Osobą Profesora, jak też jego dokonaniami na rzecz światowej nauki w dziedzinie Slawistyki, na strony leksykonalne polskich wydawnictw, czy też na internetowe.
Berlin 22.03.2024 – BROM.
Tekst: Roman Brodowski
Zdjęcia: Roman Brodowski, Krystyna Koziewicz
Komentarze
Artykuł przeczytało 367 Czytelników