8 Maja – Dzień Wyzwolenia

8 maja obchodzony jest w Niemczech jako Dzień Wyzwolenia  upamiętniający bezwarunkową kapitulację Wehrmachtu w dniu 8 maja 1945 roku. Oznaczało to koniec drugiej wojny światowej w Europie i wyzwolenie od narodowego socjalizmu.

Oficjalnie zakończenie wszelkich działań wojennych odbyło się  8 maja 1945 r. o godzinę 23:01. W sowieckiej siedzibie głównej w Berlinie-Karlshorst ostatni podpis pod aktem kapitulacji Wehrmachtu został jednak złożony dopiero po północy. Dlatego w krajach byłego Związku Radzieckiego to 9 maja obchodzony jest jako Dzień Zwycięstwa.

Obchody związane z 76. Rocznicą Dnia Wyzwolenia  w Berlinie dnia 8. i 9. Maja 2021

Program:

8.05.2021 godz. 10.30 składanie wieńców pod pomnikiem Żołnierza Polskiego w Parku Friedrichshain

 

8.05.2021 godz. 11.30 – 12.30 Inicjatywa Pomnik dla Polskich  Wyzwolicieli

godz. 13.00 Pomnik Pamięci Polskich Wyzwolicieli

miejsce: przed TU (Technische Universität), Str. des 17. Juni 145

1 września 2020 r. odsłonięta została  tablica pamiątkowa honorując żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, „uczestników bitwy o Berlin, walczących jako część Koalicji Antyhitlerowskiej w dzielnicach Charlottenburg i Tiergarten, o wyzwolenie Polski i Europy od faszyzmu”. Pomnik stoi przy Ernst-Reuter-Platz, dwa kilometry w linii prostej od Kolumny Zwycięstwa, gdzie polscy żołnierze zawiesili 2 maja 1945 r. biało-czerwoną flagę, pięć kilometrów od Reichstagu.

 

9.05.2021 godz. 12.00 Antyfaszystowska parada rowerowa wokół 3 pomników radzieckich: Schoenholzer Heide, Tiergarten, Treptow

Treptow

Tiergarten

 

9.05.2021 godz. 10.00 – 13.00 Wystawy, odczyty, spotkania oraz  oprowadzenie wokół Pomnika Żołnierzy  Radzieckich w Treptower Park

 

Z kart historii

W czasach istnienia NRD pomnik w Treptower Park był centralnym miejscem uroczystości upamiętniających kolejne rocznice zakończenia wojny i propagandowych imprez masowych różnych organizacji społecznych. Corocznie 8 maja, w Dzień Wyzwolenia, odbywało się tu starannie inscenizowane składanie wieńców przez działaczy partii komunistycznej SED.

Ostatnia ceremonia wojskowa – z towarzyszeniem składania wieńców przez kanclerza Helmuta Kohla i prezydenta Rosji Borysa Jelcyna – odbyła się w sierpniu 1994 r., z okazji wycofania się wojsk radzieckich z Niemiec.

Wojenny Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Treptower Park jest obecnie największym poświęconym wojnie miejscem pamięci w Berlinie, a nawet w całych Niemczech. Imponującej wielkości rzeźba na szczycie mauzoleum przedstawia żołnierza niosącego uratowane niemieckie dziecko. Pomnik upamiętnia około 80.000 radzieckich żołnierzy poległych podczas ofensywy berlińskiej.

Kiedy oddziały radzieckie wycofywały się z Berlina w 1994 r., pożegnały się z miastem paradą wojskową przy radzieckim pomniku wojennym w Parku Treptower.

Pomnik to wciąż miejsce aktywnego upamiętnienia. W rocznicę Dnia Zwycięstwa (9 maja) jest miejscem pamięci dla weteranów wojennych, głównie z krajów byłego Związku Radzieckiego.

Obecnie pomnik i jego otoczenie jest utrzymywane przez miasto Berlin.

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 241 Czytelników
Pin It