9. Listopad 1989 – Upadł Berliński Mur

Wydarzenia lipskie z dnia 9. listopada 1989 roku uznaje się za punkt zwrotny w procesie rozpadu NRD. 34 lata temu w Lipsku przeciwko polityce władz protestowało 70 tys. osób skandując: My jesteśmy narodem!”. Była to największa demonstracja od czasu stłumienia powstania robotniczego w 1953 r. w NRD. Komunistyczna policja, pomimo gróźb, że rozprawi się z opozycją, nie odważyła się na rozpędzenie demonstracji.

Ewangelicka świątynia Nikolaikirche była dla mieszkańców Lipska tym, czym dla gdańszczan był kościół św. Brygidy, a dla warszawian kościół św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Od początku lat 80. na poniedziałkowych modlitwach o pokój w lipskim kościele spotykali się ludzie krytykujący politykę „jedynej słusznej partii” oraz samowolę służby bezpieczeństwa Stasi.

Uczestnicy „demonstracji poniedziałkowych” jesienią 1989 w Lipsku są przekonani, że bez wydarzeń 9 października 1989 r. w tym mieście nie byłoby 9 listopada w Berlinie, kiedy to upadł mur berliński.

Upadek muru 9. listopada 1989 roku w Berlinie, a wraz z nim zniesienie istniejącej od 34 lat granicy wewnątrz Niemiec, był wynikiem pokojowej rewolucji dokonanej w miesiącach poprzedzających to wydarzenie.

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 330 Czytelników
Pin It