Noworoczny Koncert Polonii w Berlinie
Noworoczne Koncerty Polonii w Berlinie mają już wieloletnią tradycję. Są okazją do podsumowania wydarzeń polonijnych minionego roku i przedstawienia planów na Nowy Rok. Tegoroczny Koncert Noworoczny, zorganizowany przez Polską Radę w Berlinie odbył się dnia 18 stycznia 2015 roku, w Fontane-Haus w dzielnicy Berlin-Reinickendorf. Licznie zebranych gości powitał Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP – Leszek Rejniewicz oraz Przewodniczący Polskiej Rady w Berlinie – Ferdynand Domaradzki. Wśród gości znajdowali się: przedstawiciele korpusu dyplomatycznego Polskiej Ambasady w Berlinie wraz z zastępcą ambasadora w Niemczech – Tadeuszem Oliwińskim z małżonką oraz Konsul Generalny Polskiej Ambasady w Niemczech – Leszek Rejniewicz, burmistrz dzielnicy Berlin-Reinickendorf Frank Balzer, przewodniczący Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech – Aleksander Zając, burmistrz miasta Międzyrzecz – Remigiusz Lorenz z małżonką oraz wicewojewodę lubuskiego – Jana Swirepo. W swoim przemówieniu Przewodniczący Polskiej Rady w Berlinie podsumował wydarzenia polonijne roku 2014 – do najważniejszych inicjatyw minionego roku współorganizowanych przez Polską Radę należały: Koncert Noworoczny z udziałem zespołu Czerwone Gitary, Dzień Kobiet z autorką Brygidą Helbig-Miszewską z Berlina, Dzień Polonii z udziałem Gminy Kościerzyna i występem grupy De Mono, Festyn Jesienny „Wesoła Łąka”, obchody 70-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, metodyczne szkolenia dla nauczycieli języka polskiego, Polonijny Festiwal Kultury „Wolna i Niepodległa” z występem grupy Budka Suflera. Polska Rada w Berlinie wzięła udział w licznych imprezach kulturalnych, konferencjach, odczytach, wystawach i występach. W dalszej części Noworocznego Spotkania, prowadzonego przez Monikę Sędzierską, wyróżnione zostały projekty polonijne, które zasługują na uwagę, m. innymi odsłonięcie pomnika generała Stefana „Grota” Roweckiego, zamordowanego w Sachsenhausen (inicjatywa projektu – p. Aleksandry Proscewicz i jej stowarzyszenia Polonicus), konkurs literacki dla dzieci i młodzieży (Polskie Towarzystwo Szkolne „Oświata” i NIKE- Polski w Gospodarce i Kulturze), koncert w filharmonii na motywach muzyki Stanisława Moniuszki (Convivium) oraz wystawa fotograficzna zdjęć Mariana Stefanowskiego „Solidarni zza muru” .
Burmistrz Reinickendorfu – Frank Balzer pozdrowił szczególnie serdecznie gości polskiego pochodzenia, mieszkających w Berlinie-Reinickendorf i zapewnił o tym, że są chętnie widzianymi mieszkańcami tej dzielnicy i w przypadku problemów mogą zwracać się bezpośrednio do jego biura.
Wicewojewoda lubuski – Jan Swirepo serdecznie pozdrowił zebranych gości, życząc wielu pomysłów i energii do realizacji projektów w Nowym Roku.
Po przemówieniach na scenę wszedł zespół Raz, Dwa, Trzy. Ich trwający prawie dwie godziny koncert był prawdziwą ucztą dla ducha. Pełne optymizmu i refleksji piosenki w perfekcyjnej oprawie muzycznej bardzo podobały się publiczności i inie obeszło się bez bisów. Uczestnicy koncertu mieli okazję do wymiany wrażeń i dyskusji przy lampce wina i poczęstunku. Mamy nadzieję, że Nowy Rok przyniesie nam wiele podobnie udanych imprez i dziękujemy organizatorom!
Joanna Trümmner
Na zdjeciu: przewodniczący Polskiej Rady w Berlinie – Ferdynand Domaradzki
Komentarze
Artykuł przeczytało 2 596 Czytelników