Od kilkunastu lat Krystyna Koziewicz i ja, czasem same, czasem w towarzystwie innych osób, w tym chyba najwierniejszej – Eli Kargol odwiedzamy we Wszystkich Świętych i w Zaduszki groby naszych, coraz liczniejszych zmarłych przyjaciół, Polaków i przyjaciół Polaków. Przez wiele lat spotkania zaczynały się od odwiedzin grobu profesora Aleksandra Brücknera, ale, jak wiadomo, w ubiegłym roku grób profesora i jego żony Emmy przeniesiono do Krakowa, gdzie jednak – zgodnie z naszą tradycją – odwiedziła go kilka dni temu #ElaKargol.
W tym roku naszą akcję wsparły #PolskaRada i #AmbasadaRP. Ambasada ufundowała bardzo piękne znicze, skromne i eleganckie, a w imieniu Polskiej Rady towarzyszyli nam #BeataBanachowicz i #JacekHermann i, o tak, ich samochody!
Dotychczas zawsze poruszałyśmy się po Berlinie i jeździłyśmy od cmentarza do cmentarza, korzystając z komunikacji publicznej. Dzięki Beacie i Jackowi odwiedziłyśmy w tym roku znacznie więcej grobów.
I tak (wymieniam po kolei, a nie „po ważności”) wczoraj byliśmy na cmentarzu św. Jadwigi na grobach
#AtanazegoRaczyńskiego, hrabiego, dyplomaty i kolekcjonera sztuki
#BartłomiejaKoziewicza, działacza Solidarności, współpracownika „Poglądu”
#HilaregoFeliksaPodlewskiego, wychowawcy xiążąt Radziwiłłów
#JuliiBereźnickiej, młodziutkiej Polki (to jeden z najstarszych polskich grobów, które się zachowały do dzisiaj)
oraz na cmentarzu Hermsdorf II na grobie niedawno zmarłego poety, tłumacza i artysty, #TiboraJagielskiego ze Szczecina, od czasów licealnych działacza opozycji demokratycznej i Solidarności.
To wczoraj, a dziś odwiedziliśmy grób #ViktoriiKorb, pisarki na cmentarzu przy Stubenrauchstrasse.
Na cmentarzu na Belziger Stasse zapaliliśmy znicz na grobie #ChristianaBergemanna, niemieckiego chemika, który wspierał Grupę roboczą Solidarność oraz odwiedziliśmy grób #ManfredaZänkera, pseud. „Malutki” niemieckiego żołnierza, który podczas wojny walczył w szeregach „Jędrusiów”.
Na słynnym Starym Cmentarzu św. Mateusza przy Großgörschenstrasse odwiedziliśmy groby #IrenyMitręgi, tłumaczki i literaturoznawczyni, #KrzysztofaViscontiego, dziennikarza oraz XIX-wiecznego kompozytora z Szamotuł, czynnego w Berlinie i w Nowym Jorku – #KsaweregoScharwenki (Scharwenki).
Na katolickim cmentarzu przy Röbling Strasse zapaliliśmy znicze na grobie #JoannyTrümner, działaczki polonijnej, tłumaczki i autorki oraz w miejscu, gdzie wielu ludzi zostawia światełka, dla pochowanego tu anonimowo założyciela Grupy Roboczej Solidarność, redaktora „Poglądu”, #EdwardaKlimczaka.
Dzisiejsze wizyty na cmentarzach zakończyliśmy na Britzu, na cmentarzu na Buschkrugallee, gdzie zapaliliśmy znicz dla #WitoldaKamińskiego założyciela i przewodniczącego Polskiej Rady Społecznej.
Cześć Waszej Pamięci.
Tekst: Ewa Maria Slaska
Zdjęcia: Beata Banachowicz, Ela Kargol, Krystyna Koziewicz, Ewa Maria Slaska
Komentarze
Artykuł przeczytało 178 Czytelników