Z inicjatywy Senatu RP corocznie, od 2002 r.,obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za granicą w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, dla wierności i przywiązania do polskości oraz za pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach. Tegoroczne obchody Dnia Polonii w Berlinie odbyły się w i wokół ratusza dzielnicy Berlin-Reinickendorf. Głównym organizatorem festynu była Polska Rada w Niemczech, Związek Krajowy w Berlinie. Patronat nad tym świętem przejął burmistrz tej dzielnicy – Frank Balzer oraz Konsul Generalny RP w Berlinie, pan Leszek Rejniewicz.
Dla Polonii i Polaków za Granicą był to szczególny dzień – dzień wyborów prezydenckich i festyn polonijny, który rozpoczął się o godzinie 11-stej. Na ponad 25 stanowiskach przed ratuszem Reinickendorf organizacje polonijne przedstawiały swoją działalność i korzystały z okazji do rozmów z zainteresowaną publicznością. W tym roku obecne na festynie organizacje i instytucje polskie z niezwykła starannością przygotowały się na spotkanie z liczną publicznością. Na stoiskach znajdowały się kroniki, zdjęcia, okolicznościowe gadżety, ulotki, czasopisma pokazujące szerokie spektrum aktywności ich członków. Duża zasługę w sukcesie mają liderzy, którzy potrafią swoją energią zmobilizować członków do aktywnego działania. I jeśli nadal ktoś twierdzi, że Polonia jest skłócona to niech się wybierze na festyn polonijny. Oczywiście, na pewno są organizacje, które nie przyłączą się do wspólnej prezentacji, po prostu chcą być niewidoczni.
Na festynie nie zabrakło też atrakcji kulinarnych polskiej kuchni oraz licznych atrakcji dla najmłodszych uczestników festynu – dmuchanego zamku, robótek ręcznych, malowania twarzy, konkursów z nagrodami. W Sali w ratuszu odbywały się występy teatru kukiełkowego dla dzieci Halina.
Gośćmi specjalnymi tegorocznego Dnia Polonii byli reprezentanci kultury kurpiowskiej i serbołużyckiej: kurpiowska kapela, chór i zespół folklorystyczny z Gminy Zbójna oraz serbołużyczanie z zespołem Sprjewjan. Folklor polski reprezentowany był również przez taneczne zespoły dziecięce Krakowiak z Frankfurtu nad Menem oraz Krakowiacy z Berlina. Ponadto na Sali w ratuszu wystąpili artyści operowi: Małgorzata Picz, Krzysztof Machowski oraz Marek Picz przy akompaniamencie fortepianowym Natalii Nikolayevej. Muzykę rockową reprezentowały zespoły: IG Jaszczuk i Scena Berlin, Bloody Kishka i Harald Session Band. Gwiazdą wieczoru był zespół Enej. Niestety tradycyjnie nie wszyscy chętni mogli obejrzeć ten koncert ze względu na ograniczoną ilość miejsc na Sali. Ten problem organizacyjny nie zostanie rozwiązany również w przyszłości.
Organizatorzy mogą być dumni z profesjonalnie przeprowadzonej imprezy, w której – mimo niezbyt przychylnej pogody – uczestniczyły setki mieszkających w Berlinie Polaków. Nie zabrakło również niemieckich gości, zainteresowanych polską kulturą. Festyn współfinansowany był przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ze środków Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów Republiki Federalnej Niemiec.
Tekst: Joanna Trümner, Foto: Krystyna Koziewicz
Komentarze
Artykuł przeczytało 3 186 Czytelników