Polsko – niemiecka współczesna historia to złożoność tematów i problemów, które dla profesor Marii Kalczyńskiej wytyczyły kierunek do działania w pracy badawczej. To niezwykle zasłużony i wybitny naukowiec o niezłomnej determinacji w ratowaniu i ochronie dorobku kulturowego wytwarzanego poza granicami Polski. Szczególnie chodzi tu o intelektualne kręgi Polaków oraz media polonijne pielęgnujące tożsamość narodową w zróżnicowanym społeczeństwie niemieckim. Zgromadzona w licznych opracowaniach wiedza to wiarygodny obraz Polaków i bezcenne źródło informacji na ich temat.
Dorobek twórczy Polonii i Polaków profesor Kalczyńska od wielu lat skrupulatnie bada i gromadzi (dzięki wsparciu Polonii i nie tylko), w założonym przez siebie Stowarzyszeniu Ochrony Poloników Niemieckich ( przy współpracy wielu aktywnych osób: m.in. L. Paszka, W. M. Slaskiej, K. Koziewicz, A. Piwarskiego, A. Dyrko i innych). Jej dorobek dokumentuje niezwykle sugestywnie obraz życia polskich emigrantów wpisanych w kulturę najnowszą polsko-niemieckich kontaktów.
Profesor Maria Kalczyńska od wielu lat jest inicjatorem wielu konferencji naukowych dot. roli i znaczenia mediów polonijnych na emigracji. Nie da się zliczyć ogromnego wkładu pracy badawczej, jaki włożyła by ślady aktywności polskich elit w Niemczech zostały w należyty sposób zachowane i udokumentowane z myślą o przyszłych pokoleniach. Szkoda tylko, że swoich działaniach jest osamotniona nie znajduje szerszego zrozumienia i należytego wsparcia dla tych bardzo potrzebnych, pionierskich dokonań.
W ostatnim czasie ukazały się kolejne prace jej autorstwa i redakcji: Wielokulturowe oblicze mediów polskich w Niemczech oraz Wielokulturowość w relacjach polsko-niemieckich. W tej ostatniej znalazły się także teksty berlińskich Polaków.
Tekst i foto: Krystyna Koziewicz
Komentarze
Artykuł przeczytało 1 758 Czytelników