Co za rok? Co za czasy? Co sie z nami stało? Świat stoi na głowie! Miliony ludzi na świecie żyje w ciągłym zagrożeniu. Wraz z rozwojem globalizacji zaczęły się pojawiać nowe niebezpieczeństwa – wojny, konflikty, ataki terrorystyczne, ucieczki, wypędzenia.
Niemcy w roku 2015 przyjęły milion uchodźców. Berlin zabiega o humanitarne traktowanie uciekinierów, pokazuje przyjazna twarz. Niemcy znaczy – witajcie. Wielokulturowość to kapitał społeczny, uczy życia w tolerancji, otwartości na różnice religijne, kulturowe, poglądowe. Nikt nie powinien czuć się obcy!
Raz do roku podczas Karnawału Kultur spotykają się wszystkie nacje Berlina, by świętować przyjaźń i wspólnotę.
Także w tym roku Karnawał Kultur 2016 w Berlinie pokaże światu wielokulturowe społeczeństwo. Będzie to kolejny znak dla tych krajów, które nie rozumieją życia w duchu tolerancji i solidarności
Karneval der Kulturen trwający nieprzerwanie od 1995 r. jest z jednym z ulubionych berlińskich festynów o wysokim prestiżu dla władz miasta. Impreza służy propagowaniu i umacnianiu tolerancji i otwartości. Przez trzy dni, zawsze podczas Zielonych Świątek, Berlin staje się ogromną platformą umożliwiającą wszystkim prezentację własnej kultury w jej tradycyjnej formie, ale i spełniającą nowoczesne funkcje. Karnawał to prezentacja tańca, muzyki, strojów i obrzędów z różnych stron świata, ale też spotkanie z artystami, ekologami, obrońcami praw człowieka. Te trzy dni są feerią barw, ukazują wszystkie kolory kulturowej tęczy. Rozlega się brazylijska samba, Chińczycy wiją się w tańcu smoka, Afrykańczycy grają na bębnach. Różnorodność i internacjonalizm.
Główną atrakcją karnawału jest wielka parada w niedzielę, barwny pochód zorganizowany, w którym bierze udział ok. 5000 uczestników pochodzących z ponad 80 krajów. Pokonują trzykilometrową trasę w dzielnicy Kreuzberg, prezentując pełne fantazji stroje.
Szkoda, że od wielu, wielu lat brakuje polskich akcentów. Czasem pojawia się na festiwalu bardzo malownicza grupa „glinianych ludzi” z Bolesławca, kiedyś pojawił się samochód ze Szczecina z gromadą czarnych ptaszysk, ale chyba nigdy nie było żadnej grupy polskiej z Berlina, na wzór tych z Brazylii, Tybetu, Nepalu, Ghany czy Nikaragui. W Berlinie zarejestrowanych jest ponad sto polskich stowarzyszeń kulturalnych, a żadna z organizacji nie podjęła się zadania prezentacji Polskiego Berlina w tym najpopularniejszym berlińskim festynie. Działacze jakoś nie kwapią się, by pokazać, że Polacy w Berlinie nie gęsi i swoją kulturę mają. Miejmy nadzieje, że za rok? Kto wie?
Karneval der Kulturen: http://www.karneval-berlin.de/en/
Czas trwania od 13 – 16 maja 2016
Komentarze
Artykuł przeczytało 1 987 Czytelników