NIEMCY przez kilkadziesiąt lat podzielone były granicą.
27 lata temu, 3 października 1990 roku doszło do zjednoczenia RFN i NRD. Od tej pory 3 października jest świętem narodowym, nazywanym Dniem Jedności Niemiec.
Wcześniej od 1949 do 1990 roku istniały dwa państwa niemieckie, różniące się ustrojem i stopniem rozwoju ekonomicznego. W 1949 roku z trzech powojennych stref okupacyjnych Niemiec, zachodnie mocarstwa, które zwyciężyły w II wojnie światowej utworzyły RFN. W odpowiedzi Józef Stalin doprowadził do powstania NRD.
Mur berliński
W 1961 roku szef państwa i partii NRD Walter Ulbricht kazał zbudować mur wokół zachodniej części Berlina. Niemiecko-niemiecka granica stała się jedną z najlepiej strzeżonych na świecie.
Zjednoczenie Niemiec poprzedziły przemiany wolnościowo -demokratyczne w Europie, powstanie Solidarności i upadek komunizmu.
Granica pomiędzy NRD i RFN, której część tworzył mur berliński, została otwarta dopiero 9 listopada 1989 roku. Wcześniej, po masowych protestach i ucieczce tysięcy obywateli NRD na Zachód (m.in. przez granicę austriacko-węgierską), ustąpiły poprzednie władze NRD z Erichem Honeckerem na czele. W nocy 9 listopada Niemcy z obu państw spontanicznie przystąpili do burzenia muru berlińskiego, który upadł po 28. latach istnienia.
Komentarze
Artykuł przeczytało 2 045 Czytelników