Pomnik polskich ofiar wojny w Berlinie

Niemieccy sygnatariusze apelu do Bundestagu i niemieckiego społeczeństwa zorganizowali w dniu 15 listopada 2017 roku konferencję prasową w budynku Bundespressekonferenz, w której udział wzięli:.

Prof. Dr. Rita Süssmuth, Bundestagspräsidentin, Berlin
Dr. h.c. Wolfgang Thierse, Bundestagspräsident, Berlin
Prof. Dr. Andreas Nachama, Direktor, Topographie des Terrors, Berlin
Prof. Dr. Dieter Bingen, Direktor, Deutsches Polen-Institut Darmstadt
Florian Mausbach, Präsident i. R., Bundesamt für Bauwesen und Raumordnung, Berlin

Konferencję rozpoczęto odczytaniem fragmentu apelu, w którym zawarte jest dążenie niemieckiego społeczeństwa do upamiętnienia ofiar niemieckiej okupacji w latach 1939- 1945.  Inicjatywa wzniesienia Pomnika ku Czci Polaków ma charakter obywatelski wynikająca z poczucia potrzeby i obowiązku wobec ofiar  narodu polskiego.

Wyznaczone zostało też miejsce na pomnik –  Askanischer Platz, który znajduje się  naprzeciwko przyszłego Centrum Dokumentacji Federalnej „Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie”.  Miejsce  o znaczeniu historycznym miałby stanowić symboliczny znak pojednania  oraz pamięci o wojnie i jej skutkach.

Faktem jest, a mieszkam w Berlinie od 28 lat, że wiedza społeczeństwa niemieckiego o zbrodniczej okupacji Polski w latach 1939/45  jest niewystarczająca. Daremnie szukać w przestrzeni publicznej symbolicznego znaku upamiętniającego największą zbrodnię na narodzie polskim, jakiej dokonały hitlerowskie Niemcy. To My, Polonia, Stowarzyszenia, Ambasada, Instytucje polskie w Niemczech organizujemy wystawy, projekcje filmów, dyskusje pokazując obraz niespotykanego  okrucieństwa wojny w celu likwidacji państwa polskiego.

 

 

 

 

 

 

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 1 705 Czytelników
Pin It