Każdy z nas pamięta taką Wigilię, której nie zapomina się do końca życia. Zapach choinki, aromat zupy grzybowej, barszczu z uszkami, wyjątkowy smak karpia oraz te cudowne kolędy, które zawsze wzruszają, zwłaszcza każdego, kto mieszka poza krajem ojczystym. Wypatrywanie przez dzieci pierwszej gwiazdki, emocje prezentów, a przede wszystkim miłość najbliższych, którą czujemy i uświadamiamy sobie, jakim darem bożym jest rodzina.
Ten magiczny czas nadaje sens wszystkiemu, warto poświęcić czas i pracę, aby każda Wigilia była wyjątkowa, obojętnie pod jaką szerokością geograficzną się znajdujemy. Święta Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych okresów w roku, najbardziej oczekiwanym i niezwykle ważnym świętem w polskiej tradycji. Jest to święto rodzinne, które spędzamy w gronie najbliższych i przyjaciół.
Tradycje świąteczne wyniesione z domu rodzinnego są wspominane przez całe życie i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nigdzie na świecie nie przyjmuje się Dzieciątka tak uroczyście, rodzinnie i tradycyjnie jak w Polsce.
Wigilijna wieczerza jest czymś wyjątkowym. Ta postna kolacja, składająca się z tradycyjnych potraw, poprzedzona łamaniem się opłatkiem i składaniem sobie życzeń, zostawianie jednego nakrycia dla tych, co w drodze, i tych, co na morzu, to nigdzie, poza Polską, nie spotykane obyczaje.
Powszechnie znanym zwyczajem w Polsce jest pozostawianie wolnego miejsca przy stole wigilijnym. Miejsce to przeznaczone jest dla przypadkowego gościa, którego traktuje się podczas tego wyjątkowego dnia jak członka rodziny. Wolne miejsce przy stole może oznaczać również zmarłego członka rodziny, okazujemy w ten sposób nieustanną pamięć o nim.
W zależności od regionu i tradycji rodzinnych, podawane potrawy wigilijne są różne, ale na wigilijnym stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi. Dań powinno być dwanaście. Każdego należy spróbować, co zapewni szczęście przez cały rok i zagwarantuje, że nie zabraknie któregoś podczas następnej wieczerzy wigilijnej.
Do najczęściej podawanych potraw należą: barszcz z uszkami (w niektórych regionach Polski biały żur lub zupa grzybowa), ryby (przeważnie karp), kapusta z grochem, pierogi z kapustą, paszteciki z grzybami, kluski z makiem, cukrem i miodem, kompot z suszonych owoców, kulebiak i kutia (pochodzące z tradycji wschodniej).
Po wieczerzy wigilijnej całe rodziny udają się na Pasterkę, czyli mszę św. odprawianą o północy z 24 na 25 grudnia. Upamiętnia ona oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. Według tradycji co najmniej jedna osoba z każdej rodziny musiała wziąć udział w uroczystej mszy.
….Zatrzymajcie się na chwilę w gonitwie codziennych spraw. Uciszcie Wasze myśli. Jeżli uda Wam się wsłuchać w ciszę swej duszy, to na pewno usłyszycie pukanie do drzwi. To Bóg przynosi Wam swego Syna, abyście go przyjęli. Zapalcie świece, usiądźcie do stołu, zapalcie świece, podzielcie się opłatkiem i… ŚWIĘTUJCIE, ŚWIĘTUJCIE, ŚWIĘTUJCIE…
…Spokoju DUCHA i RADOŚCI z bycia razem…
Komentarze
Artykuł przeczytało 1 353 Czytelników