Zjednoczenie Polaków w Berlinie tuż po ogłoszeniu poluzowań związanymi z ograniczeniami pandemicznymi ze swoją aktywnością ruszył następnego dnia tj. 2 czerwca 2021 roku organizując wycieczkę statkiem po jednym z 50 jezior znajdujących się w Berlinie Brandenburgii. Historyczny rejs Wannsee – Poczdam wiódł wzdłuż obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa kultury pozwalający wycieczkowiczom na odkrywanie nowych horyzontów i podziwianie malowniczych krajobrazów z perspektywy pokładu statku.
Kąpielisko Wannsee należy do największych w Europie, przyciąga amatorów wypoczynku nad wodą rozległe kąpieliska o ponad stuletniej historii.
Po drodze mijaliśmy m.in. rozległy park (Park Babelsberg) nad brzegiem Haweli, który projektowaniem parku zajął się książę von Pückler-Muskau, który zachował system ścieżek zaprojektowany przez Lennégo, uzupełnił go jednak licznymi mniejszymi ścieżkami spacerowymi z pięknym widokiem na Poczdam. Książę przekształcił również przyzamkowy obszar ozdobnych trawników, tzw. pleasure ground, i kwietników oraz bogato udekorował tarasy. W parku leży też wieża Flatowturm, zbudowana w latach 1853–56.
Okazały Most Glienicke (niem. Glienicker Brücke) znajduje się na rzece Haweli i łączy dwa miasta: Poczdam i Berlin. Dawniej przebiegała na nim granica pomiędzy Berlinem Zachodnim, a Wschodnimi Niemcami. Został zbudowany w roku 1907 roku. W czasie zimnej wojny Związek Radziecki i Stany Zjednoczone trzykrotnie wykorzystały most do wymiany pojmanych szpiegów. Z tego powodu został on nazwany przez dziennikarzy „mostem szpiegów”.
Kościół Zbawiciela w Poczdamie-Sacrow – kościół ewangelicki nad brzegiem Haweli na terenie parku przy pałacu Sacrow w Poczdamie-Sacrow. Zaprojektowany w poł. XIX w. na podstawie wskazówek króla Fryderyk Wilhelma IV przez Ludwiga Persiusa w stylu arkadowym. Widziany z oddali kościół sprawia wrażenie statku zakotwiczonego przy brzegu.
W 1961, po wybudowaniu Muru Berlińskiego, kościół znalazł się na ziemi niczyjej. Wnętrza budowli zostały zdewastowane przez wschodnioniemiecką służbę graniczną, co stało się pretekstem do zamknięcia świątyni. Budowla niszczała pod wpływem warunków atmosferycznych. Odnowiony z zewnątrz w latach 1984–1985 z inicjatywy mieszkańców Berlina Zachodniego. W pełni odrestaurowany w latach 90. XX wieku.
Na Haweli (rzeka, prawy dopływ Łaby, połączony kanałami też z Odrą) znajduje się wyspa nazwana Pfaueninsel, czyli Wyspą Pawią. Uroczy zakątek w południowo – zachodnim Berlinie, w dzielnicy Wannsee, chociaż fizycznie bliżej stąd do Poczdamu. Romantyczny kawałek terenu w środku wielkiej aglomeracji. Na wyspę przepływamy promem przez Grosser Wannsee, z daleka już widać ogrom zieleni zajmującej teren wysepki. 1794-97 Fryderyk Wilhelm II wybudował biały widoczny z daleka, nieco kartonowy pałac jako miejsce relaksu po wycieczkach na łodzi oraz dla spotkań z kochanką Wilhelminą Encke.
Uczestnicząc w rejsach i oglądanie z pokładu statku historyczne obiekty odkrywa się na nowo historię Berlina delektując się fascynującymi krajobrazami i jeziora Wannsee.
Korzystałam z materiałów Wikipedii.
Komentarze
Artykuł przeczytało 1 427 Czytelników