105 lat temu, 11 listopada 1918 r., Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym, obchodzonym 11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę po 123 latach niewoli niepodległości w 1918 roku. 11 listopada 1918 roku w miejscowości Compiégne pod Paryżem przedstawiciele Niemiec podpisali rozejm, oznaczający zakończenie I wojny światowej. Wcześniej rozpadło się państwo Habsburgów – Austro-Węgry i Sowieci zlikwidowali imperium rosyjskie. Wszystkie te zdarzenia utorowały Polakom drogę do niepodległości. 10 listopada 1918 roku do Warszawy powrócił z internowania w twierdzy w Magdeburgu Komendant I Brygady Legionów Polskich, Józef Piłsudski. Rada Regencyjna rozwiązała się, przekazując mu pełnię władzy państwowej i wojskowej. Piłsudski został mianowany Naczelnikiem Państwa. Powstała Druga Rzeczpospolita.
Podczas niemieckiej okupacji oraz w okresie Polski Ludowej rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę nie była obchodzona, w r. 1989 Sejm RP przywrócił święto 11 listopada i ustanowił je dniem wolnym od pracy.
W tym roku 11 listopada to 105 rocznica Odrodzenia Polski.
Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym również dla każdego Polaka mieszkającego za granicą. Przynajmniej raz do roku w przestrzeni publicznej naszego miasta pokazujemy Polskę i Polonię multikulturowemu społeczeństwu Berlina. W tym dniu, na oficjalnych uroczystościach polonijnych powiewać będą polskie flagi, śpiewany będzie polski hymn narodowy, pieśni patriotyczne, słuchając poezji z okresu walki o wolność i niepodległość Ojczyzny.
Polonia berlińska świętowała 105. rocznicę Niepodległości na dworze państwa Domaradzkich w Lübars. Było patriotycznie, nastrojowo i swojsko pod polską flagą. W tym dniu Polacy i Polonia w Berlinie byli razem, zawsze jesteśmy razem, jeśli chodzi o państwowe rocznice. Polonia pamięta!
Ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś zaprosił na koncert pieśni i muzyki polskiej z okazji Święta Niepodległości, Współorganizatorem „Wieczoru pieśni polskich” był Instytut Polski, Polska Misja Katolicka i Instytut Pamięci Narodowej. Fantastyczne brzmienia duetu:sopranistki Marzeny – Michałowskiej i pianistki Małgorzaty Sajny – Mataczyńskiej. Wielkie emocje, wielkie brawa!
Komentarze
Artykuł przeczytało 330 Czytelników