PTTiK Berlin” zaprasza w styczniu do wspólnego zwiedzania Pałacu Köpenick.
Bilety wstępu 6 / 3 Euro. Spotykamy się w sobotę tj. 13.01.2023 o godz. 11:00 na stacji S 47 – Spindlersfeld. Uwaga pociąg jeździ na tej trasie co 20 min.
W dzielnicy Treptow – Köpenick na wyspie otoczonej wodami rzeki Dahme, w pobliżu berlińskiej pradoliny utworzonej przy ujściu Dahme do Szprewy znajduje się zamek Köpenick wraz ze swoimi zabudowaniami i kaplicą. Do XIII wieku istniał na tym terenie gród słowiański, po jego rozebraniu około 1557 roku książę Joachim II zbudował w tym miejscu renesansowy pałac myśliwski, który w latach 1677 – 99 został przebudowany przez architektów Rutger von Langerfeld i Johann Arnold Nering dla następcy tronu Wielkiego Księcia, Fryderyka III (od 1701 roku króla Fryderyka I).
W okresie współczesnym, czyli od roku 1963 zamek ten stał się siedzibą Muzeum Rzemiosła Artystycznego dla Berlina wschodniego, który należał w owym czasie do DDR. W wyniku czego w Berlinie zachodnim przy placu Poczdamskim w Kulturforum utworzone zostało nowe Muzeum Rzemiosła Artystycznego. Od 2004 roku, czyli dopiero po połączeniu Niemiec i po dziesięciu latach gruntownej renowacji, zamek został ponownie otwarty jako druga lokalizacja Muzeum Rzemiosła Artystycznego natomiast pierwsza lokalizacja tego muzeum znajduje się nadal przy Placu Poczdamskim w Kulturforum.
W tym niezwykle ciekawym zamku wodnym mieści się jedna z najbardziej kompleksowych wystaw sztuki dekoracyjnej w Europie z okresu renesansu, baroku i rokoko liczącej ponad 500 eksponatów, które wiernie ukazują ich pierwotną funkcję z XVI, XVII i XVIII wieku dając tym obraz rożnych środowisk życia publicznego, prywatnego i dworskiego. Meble i sztuki dekoracyjne z w.w. okresów są eksponowane pod hasłem „RaumKunst” (sztuka pokojowa). Termin ten obejmuje wszystkie dziedziny dekoracji wnętrz, które w dawniejszych czasach służyły jako dekoracje ścian i pomieszczeń w mieszczańskich i dworskich pomieszczeniach mieszkalnych: Gobeliny, prace lakiernicze, panele ścienne, tapety skórzane, barokowe szafy artystyczne, centrale, porcelana i srebro. Starannie odrestaurowano również malowidła sufitowe i 29 stiukowych sufitów stworzonych przez mistrzów z Graubünden.
Po południowej stronie pałacu znajduje się uroczy, malutki, barokowy ogród, który dopełnienia wyspę, jego aleje biegną wzdłuż brzegów wyspy, dzięki czemu podczas spaceru zachwycić może przepiękny widok na okolicę. Ogród ten zasłynął w 1712 roku z cudownego drzewa Aloe, które podziwiało wielu znakomitości min. Car Piotr Wielki. Dzisiaj nie ma już wprawdzie w ogrodzie tego drzewa Aloe, ale za to poszczycić się on może licznymi, bajkowymi rzeźbami, tablicami pamiątkowymi, a także 150-letnim „czarnym orzechem” będącym pod ochroną.
W imieniu „PTTiK BERLIN“ na spacer zaprasza Elżbieta Potępska, przewodnik po Berlinie i Poczdamie.
Propozycja spaceru jest bezpłatna i nie dajemy grupowego ubezpieczenia.
Komentarze
Artykuł przeczytało 376 Czytelników