Poloneza czas zacząć! Adam Mickiewicz
Najbardziej znany polski taniec, Polonez, został w ubiegłym roku wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Pragniemy to uczcić.
– Krótkie wprowadzenie do historii poloneza.
Skąd wywodzi się taniec polonez? Pierwsze wzmianki o polonezie pochodzą z II połowy HVI wieku, już w XVII wieku został on zaakceptowany przez dwory magnackie. Wówczas dworzanie i dyplomaci z Europy Zachodniej jako pierwsi opisywali taniec chodzony. Według ich relacji był on wykonywany w parach złożonych z dwóch kobiet i dwóch mężczyzn.
Kto jest twórca poloneza?
Oskar Kolberg bardzo często wymienia chodzonego jako bardzo mocno społecznie uwarunkowany taniec, stanowiący uroczyste rozpoczęcia zabawy tanecznej środowiska wiejskiego lub też taniec weselny. Chodzony był też często elementem wiejskich suit tanecznych, ulegających już jednak w czasach Kolberga rozpadowi.
Na kilka tygodni przez pierwszymi studniówkami, na Listę reprezentatywną dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO trafił polski taniec narodowy – Polonez. To nie tylko jeden z najstarszych tańców w Polsce, ale także ten najbardziej ceniony.
W programie: występy w wykonaniu uczniów oraz wspólny taniec.
Gdzie: Katharina-Heinroth-Grundschule, Münstersche Str. 16, 10709 Berlin
Kiedy: 24.01.2024, 17.00 Uhr
Rejestracja: eventb@msz.gov.pl
Komentarze
Artykuł przeczytało 426 Czytelników