EMIGRACJA / PODWÓJNA TOŻSAMOŚĆ

06.12.2019 | godz. 19:00 | tylko po polsku | wstęp wolny

EMIGRACJA / PODWÓJNA TOŻSAMOŚĆ – spotkanie z polskimi pisarzami mieszkającymi za granicą – Grażyną Plebanek (Bruksela) i Romualdem Mieczkowskim (Wilno). Rozmowę prowadzi Elżbieta Szymańska (Warszawa, Mazowiecki Instytut Kultury).

Spotkanie zorganizowane przez Mazowiecki Instytut Kultury w ramach festiwalu Emigra https://www.emigra.com.pl

Rozmowa odbędzie się tylko w języku polskim.

Grażyna Plebanek – pisarka, felietonistka, autorka bestsellerowych powieści Nielegalne związki (2010, angielskie wydanie 2012 i amerykańskie 2013) i Dziewczyny z Portofino (2005), a także Pudełko ze szpilkami (2002), Przystupa (2007) i Bokserka (2014). Nielegalne związki ( ‘Illegal liaisons’) zostały wybrane w Wielkiej Brytanii powieścią roku 2012 przez These Little Words. Pracowała jako dziennikarka dla Agencji Reutera i „Gazety Wyborczej“. Felietonistka, publikuje też m.in. w „Wysokich Obcasach“, „Lampie“, „Newsweeku“, „Elle“, „Pograniczach“. Laureatka Złote Sowy za promowanie Polski za granicą. Warszawianka, na pięć lat przeniosła się do Sztokholmu, od 2005 mieszka w Brukseli.

Romuald Mieczkowski – poeta i pisarz, redaktor naczelny i wydawca, filmowiec, animator kultury. Studiował filologię polską i geografię, estetykę. Od 1989 redaguje i wydaje pismo o rodowodzie niepodległościowym – „Znad Wilii”. Współtwórca radia o tej samej nazwie w Wilnie. Współpraca m.in. z nowojorskim „Nowym Dziennikiem”, z BBC, Telewizją i Radiem Polskim. Od 1994 organizuje Międzynarodowy Festiwal Poezji „Maj nad Wilią”. Jeden z pomysłodawców odrodzenia Śród Literackich w Celi Konrada. W 1988 był w ścisłym gronie założycieli Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polaków na Litwie (potem Związek Polaków na Litwie); prezes Zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Kultury „Znad Wilii”. Członek Związku Pisarzy Litwy, Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz międzynarodowej grupy poetyckiej „Magnus Ducatus Poesis”.

———

Impressum

Deutsch-polnische Buchhandlung Buchbund
Sanderstr. 8, 12047 Berlin

Telefon: +49 (0) 30 61 67 12 20
Mail: info@buchbund.de

Webseite: www.buchbund.de
Online-Shop: www.shop.buchbund.de

 

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 1 242 Czytelników
Pin It