Informacja prasowa Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej

P1320248

Rozpisano konkurs o XIX Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego – Wolne Państwo Saksonia ogłasza nagrodę w kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu“ – Termin zgłoszeń: 10 stycznia 2016 roku – Dni Mediów 11 i 12 maja 2016 r. w Lipsku (Saksonia).

Już po raz dziewiętnasty rozpisano konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego. Organizatorzy czekają na prace dziennikarskie, które przyczyniają się do poszerzania wiedzy Polaków i Niemców o sobie nawzajem. Zwycięzcy zostaną odznaczeni w ramach IX Polsko-Niemieckich Dni Mediów, które odbędą się w dniach 11-12 maja 2016 r. w Lipsku (Saksonia).

Gospodarz Dni Mediów, Premier Wolnego Państwa Saksonia Stanislaw Tillich podkreślił z okazji rozpisania konkursu, że „Wręczenie Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej i Dni Mediów stały się cenionym dziennikarskim spotkaniem branżowym, wykorzystywanym jest jako miejsce wymiany poglądów i doświadczeń. To właśnie te osobiste spotkania i regularne rozmowy przyczyniają się do wspólnej transgranicznej rzetelnej i nacechowanej wzajemnym zaufaniem pracy przedstawicieli mediów obu krajów. O tym, jakie znaczenie ma dla Saksonii życie na polsko-niemieckim pograniczu, świadczy rozpisana przez nas nagroda specjalna. Ma ona służyć przede wszystkim wyróżnieniu dziennikarzy, którzy poruszają się po pograniczu i zajmują codziennymi tematami, które dotyczą ludzi po obu stronach granicy”.

Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska przyznawana jest w kategoriach: Prasa, Radio i Telewizja, a wysokość każdej z nich wynosi 5000 euro. Fundatorami Nagrody są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha oraz sześć regionów partnerskich: trzy kraje związkowe – Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia oraz trzy województwa – zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie. Kolejną kategorią konkursową jest przyznawane od dwóch lat „Dziennikarstwo na Pograniczu”, gdzie nagrodę w wysokości 5000 euro tym razem sfinansuje Wolne Państwo Saksonia.

Warunki uczestnictwa

Polscy i niemieccy dziennikarze oraz rozgłośnie i redakcje z Polski i Niemiec mogą zgłaszać do konkursu prace, które po raz pierwszy ukazały się drukiem, zostały wyemitowane bądź udostępnione w internecie w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku. Prace opublikowane w języku polskim należy zgłaszać do biura Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, a te w języku niemieckim – do Biura Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej w kancelarii Wolnego Państwa Saksonia, niezależnie od tego, jakiej narodowości jest autor danej pracy.

Po raz pierwszy dziennikarze i redakcje z województw zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego oraz krajów związkowych Meklemburgia-Pomorze Przednie, Brandenburgia i Saksonia mogą ubiegać się bezpośrednio o Nagrodę specjalną „Dziennikarstwo na Pograniczu“. Materiał powinien w sposób przykładny dokumentować integrację, przemiany i nowe problemy codzienności na Pograniczu, a jego objętość nie może przekraczać 30 minut (prace radiowe i telewizyjne) oraz 10.000 znaków ze spacjami (prace prasowe). Prace prasowe, radiowe i telewizyjne w tej kategorii powinny być opublikowane lub wyemitowane wyłącznie przez redakcje z sześciu regionów partnerskich. Spośród nadesłanych prac jury składające się z niezależnych ekspertów i przedstawicieli organizatorów wybierze najlepsze materiały w czterech kategoriach konkursowych (Prasa, Radio, Telewizja, „Dziennikarstwo na Pograniczu”).

Każdy dziennikarz może zgłosić tylko jedną pracę. Rozgłośnie, redakcje i wydawnictwa mogą również zgłosić jedną pracę. Nie są przyjmowane serie. Publikacje w internecie należy zgłaszać w jednej z tych trzech kategorii w zależności od dominującej formy przekazu danej pracy (tekst, dźwięk, obraz).

Prace we wszystkich kategoriach można zgłaszać do 10 stycznia 2016 roku.

Warunki i formularze konkursowe dostępne są na stronie www.dpjp.de/.

Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska przyznawana jest od 1997 roku. W 2008 roku po raz pierwszy nagroda została wręczona podczas Polsko-Niemieckich Dni Mediów w polskich i niemieckich regionach na pograniczu. Od  2013 r. Nagroda Dziennikarska nosi imię Tadeusza Mazowieckiego w uznaniu dla działalności dziennikarskiej tego działacza na rzecz praw obywatelskich i pierwszego demokratycznego premiera Polski po roku 1989.

Kontakt

Magdalena Przedmojska
koordynator projektów
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. Zielna 37, 00-108 Warszawa
tel.: + 48 (22) 338 62 73
faks: + 48 (22) 338 62 01
mail: magdalena.przedmojska@fwpn.org.pl

Heidrun Müller
Biuro Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej
Kancelaria Wolnego Państwa Saksonii
Archivstraße 1, 01097 Drezno
tel.: +49 (351) 564 1332
faks: +49 (351) 564 1359
kom.: +49 177 246 5130
mail: dpjp@sk.sachsen.de

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 1 668 Czytelników
Pin It