Szanowni Państwo,
Drodzy przedstawiciele organizacji i instytucji polonijnych w Niemczech,
Drodzy Przyjaciele,
chciałabym podziękować Państwu/Wam za ten rok wspaniałej i intensywnej współpracy. Jest mi bardzo miło i czuję się ogromnie zaszczycona, że miałam okazję poznać tyle aktywnych organizacji i tylu fantastycznych ludzi, którzy całym sercem angażują się w nasze polonijne sprawy, krzewiąc przy tym naszą kulturę, język oraz tradycję.
Szczególne podziękowania kieruję do mojej asystentki, Joanny Krasowskiej, oraz wolontariuszek Ewy Marii Slaskiej i Krystyny Koziewicz, za nieustanny wkład w pracę Biura, wsparcie, dobrą radę i ciepłe słowa. Dziękuję również Tomaszowi Klonowi, za tchnięcie w Biuro młodego ducha i szereg strategicznych pomysłów. Dziękuję referatowi BMI, tutaj w szczególności Hans-Leo Dirksowi oraz Steffenowi Gleichowi za powierzone mi zaufanie, rzetelną i pełną zaufania współpracę, oraz zespołowi Ambasady RP w Berlinie, Konsulowi Marcinowi Królowi oraz Wicekonsulowi Adamowi Borkowskiemu za życzliwość i owocną współpracę na rzecz Polonii w Niemczech.
Wiele się przez ten rok nauczyłam. Biuro Polonii było dla mnie od początku wielkim wyzwaniem, którego podjęłam się świadomie. Lubię wyzwania, lubię tworzyć nowe rzeczy, a przede wszystkim uwielbiam pracę z ludźmi. Mocna, zjednoczona Polonia była i pozostaje moją główną misją i motywacją do działań. Uważam, że zarządzam pracą Biura w nowy, nowoczesny sposób, z zachowaniem szacunku dla każdego człowieka, bez dzielenia na lepszych i gorszych, naszych i obcych. Szukam rozwiązań, nie problemów. Zawsze jestem gotowa do dialogu, do integracji, odnajdywania wspólnego dobra. W różnorodności widzę szansę, nie zagrożenie. Moją gotowość do współpracy i potrzebę konstruktywnej komunikacji doceniło wielu z Państwa/Was. Mam nadzieję, że godnie reprezentuję Państwa/Wasze interesy przed dyplomatami i politykami rządów Polski i Niemiec.
Mimo relatywnie krótkiego okresu sprawowania funkcji kierownik dokonałam wielu zmian w funkcjonowaniu Biura. Przede wszystkim uruchomiłam profil na Facebook – „Geschäftstelle der Polonia”, oraz stronę internetową www.polonia-deutschland.de. W miejscach tych umieszczane są aktualne informacje z życia Polonii, organizacji i stowarzyszeń polonijnych oraz informacje dotyczące możliwości finansowania projektów przez instytucje polskie i niemieckie. Jestem w stałym kontakcie z organizacjami polonijnymi na terenie całych Niemiec, poznając specyfikę i potrzeby lokalnych społeczności.
W dniu 17 listopada zostałam poinformowana przez Konwent Organizacji Polskich w Niemczech, że na stanowisko kierownika Biura Polonii z siedzibą w Berlinie w przyszłym roku zostanie ogłoszony konkurs. Bardzo chciałabym móc kontynuować misję, której podjęłam się dla Państwa/Was, nie wiem jednak, czy będzie to możliwe. Mam jeszcze wiele pomysłów na unowocześnienie i zmiany w sposobach funkcjonowania Biura. Uważam, że konieczna jest zmiana mentalności, zmieniają się ludzie i ich potrzeby. Dzisiaj w Niemczech mieszka ok. 2 milionów osób polskiego pochodzenia, ich potrzeby są zróżnicowane i koniecznie trzeba je rozpoznać, by rzetelnie wypełnić misję Biura Polonii.
Do końca roku pozostaję do Państwa/Waszej dyspozycji. Cieszę się na nasze wszystkie przedświąteczne spotkania, wspólne projekty oraz finał naszej charytatywnej akcji dla domów dziecka w Polsce i Niemczech „Radość Gwiazdki“.
Życzę Państwu wszelkiej pomyślności, wytrwałości i motywacji w osiąganiu naszych polonijnych celów.
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie
Klaudyna Droske – Leiterin / Kierownik
Geschäftsstelle der Polonia im Bundeshaus des Bundesministeriums des Innern und für Heimat
Alt-Moabit 140, 10557 Berlin
Komentarz
Trudno oczekiwać, aby po niecałym roku pracy na stanowisku kierownika Biura Polonii, wprowadzić spektakularne zmiany i zrealizować wszystko czego nie udało się się zrealizować w Biurze przez ostatnie lata, np. brak było długofalowej strategii rozwojowej.
Dla każdego, kto rozpoczyna nową pracę na tym stanowisku najważniejszym zadaniem w początkowej fazie powinno być rozpoznanie topografii organizacji, ich profilu, potrzeb oraz oczekiwań z uwagi na ogromne rozproszenie polonijnych organizacji w Niemczech.
Nie wydaje mi się, że istnieją jakieś absurdalne przepisy, by po niecałym roku ogłaszać konkurs. Oznaczałoby to dla obecnej kierownik, że wypada z gry. Osobiście mniemam, iż w tym wypadku chodzi raczej o kwestie formalne. Nie widzę żadnego zagrożenia dla obecnej kierownik, środowisko polonijne zadowolone jest ze współpracy z Klaudyną Droske. Jej aktywność widoczna jest na wielu płaszczyznach. Polityka personalna władz Konwentu nie może być sprzeczna z wolą polskich organizacji w Niemczech należących do Konwentu.
Komentarze
Artykuł przeczytało 487 Czytelników