Drogie koleżanki i drodzy koledzy,
witam Was serdecznie w marcu i wraz z ciepłymi i wiosennymi pozdrowieniami podaje, co w marcu:
14.03.2022 – (poniedziałek) Polski film „Jasminum” w kinie Bali przy S Zehlendorf o godz. 18:00, Bilet kosztuje 9,00 / 7,50 Euro
20.03.2022 – (niedziela) Klub Korfanty proponuje spacer w Tiergarten. Więcej informacji znajduje się w Kontaktach.
27.03.2022 – tj niedziela, „Wiosenny spacer na Wannsee” z zakończeniem w Domu Konferencji. Spotykamy się o godz. 11:00 na peronie S – Wannseee
PTTiK Berlin” zaprasza w marcu na wiosenny spacer na Wannsee z zakończeniem w „Domu Konferencji”.
Spotykamy się w niedzielę tj. 27.03.2022 o godz. 11:00 na stacji S -Bahnu Wannsee.
Wannsee to jednostka administracyjna w dzielnicy Steglitz – Zehlendorf, która znajduje się w południowo – zachodniej części Berlina i należy do jednych z najbardziej zielonych i rekreacyjnych terenów Berlina.
Nic zatem dziwnego, że właśnie tam zamierzamy poszukać pierwszych zwiastunów wiosny.
Na naszej trasie znajduje się wiele ciekawych obiektów min. willa, która stanowi cel naszej wędrówki. Willa ta stała sie miejscem pamięci i obecnie nazwa się „Domem Konferencji w Wannsee”, ponieważ 20 stycznia 1942 roku w willi tej odbyło się spotkanie 15 – stu wysokich rangą przedstawicieli ministerstw i urzędów III Rzeszy oraz SS. Konferencja ta zorganizowana została przez Reinharda Heydricha, szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy, a jej zadaniem miało być ustalenie przebiegu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”.
Willa ta zbudowana została w latach 1914 – 1915, a inicjatorem jej budowy był przedsiębiorca Ernst Marlier. Z jego polecenia architekt Paul Baumgarten wybudował na zakupionej przez biznesmena działce dom o powierzchni 1500 metrów kwadratowych. Natomiast w roku 1921 Marlier sprzedał willę dyrektorowi generalnemu firmy Hugo Stinnesa – Friedrichowi Minoux, który zmuszony został w roku 1940 do sprzedaży swojej posiadłości. Na skutek tego, już rok później willa przeszła w posiadanie będących od sześciu lat u władzy narodowych socjalistów. Stała się wówczas miejscem obrad SS.
Po zakończeniu II wojny światowej i upadku Trzeciej Rzeszy, willa w Wannsee pełniła funkcję placówki edukacyjnej, lecz dopiero w 1992 roku stała się miejscem pamięci. Zarówno w budynku, jak i w ogrodzie znajdują się wystawy prezentujące nie tylko przebieg samej konferencji, ale także informacje na temat sytuacji ludności żydowskiej i antysemityzmu.
W imieniu „PTTiK BERLIN“ na spacer zaprasza Elżbieta Potępska, przewodnik po Berlinie i Poczdamie.
Propozycja spaceru jest bezpłatna i nie dajemy grupowego ubezpieczenia.
Do zobaczenia, życzę zdrowia optymizmu i pogody ducha! Ela
Elżbieta Potępska
Przewodnicząca “PTTiK BERLIN”
Tel. 030 815 89 14
Polonijne Towarzystwo
Turystyczne i Kulturalne (“PTTiK Berlin”)
www.pttik-berlin.de
kontakt@pttik-berlin.de
Komentarze
Artykuł przeczytało 761 Czytelników