Muzeum Emigracji w Gdyni

 

 

Dworzec kiedy  vs teraz 1

 

W Gdyni powstaje instytucja, która opowiadać będzie o jednym z najistotniejszych zjawisk współczesnego świata, które w szczególny sposób wpłynęło na przeszłość i teraźniejszość polskiego społeczeństwa. W industrialnym otoczeniu portu, na styku lądu i morza powstaje unikalna na mapie Polski placówka – Muzeum Emigracji w Gdyni. W Dworcu Morskim, skądsetki tysięcy ludzi wyruszało w świat, opowiemy o poruszających doświadczeniach polskich emigrantów z końca XVIII jak i początku XXI wieku. Trudno o lepsze miejsce dla instytucji, która stawia pytania o czas i kierunki emigracji, o jej przyczyny, charakter i dalsze losy emigrantów. Pod adresem Gdynia, Polska 1 historie ludzi wyjeżdżających z Polski w różnych czasach, do różnych krajów połączymy we wspólną, ogólnopolską historię, w najszerszym tego słowa znaczeniu.

 

Jesteśmy muzeum historycznym, prowadzimy jednak swoją działalność w ścisłym związku ze współczesnością. Inaczej nie można opowiedzieć o zjawisku, które dotyczy dziś bezpośrednio 200 milionów ludzi na całym świecie, a dla 2 milionów Polaków stało się po akcesji do Unii Europejskiej doświadczeniem pokoleniowym. Jednocześnie intensywnym debatom politycznym na temat emigracji rzadko towarzyszy refleksja o historycznym charakterze tego zjawiska. Tymczasem poza krajem żyje około 20 milionów osób polskiego pochodzenia, z czego większość to potomkowie emigrantów. Powstania narodowe, wojny światowe, trudny okres powojenny w równie znaczącym stopniu co kwestie ekonomiczne przyczyniały się do masowego charakteru emigracji z Polski. Nierzadko były to osobiste wybory motywowane pragnieniem lepszego życia, podążaniem za marzeniami i ambicjami. Wszystkie te czynniki sprawiły, że Polacy są szóstą diasporą na świecie a bez historii emigracji trudno zrozumieć całą polską historię. Dlatego mamy nadzieję, że Muzeum Emigracji w Gdyni stanie się miejscem autentycznego spotkania Polaków z kraju i z zagranicy.

Muzeum jest obecnie w organizacji i zainauguruje swoją działalność w Dworcu w pierwszej połowie 2015 roku. Pozostająca w dyspozycji instytucji powierzchnia 6000 m2 daje możliwość wykreowania wielofunkcyjnej, nowoczesnej instytucji kultury. Oprócz wystawy stałej Muzeum będzie gościło ekspozycje czasowe, a także stanie się areną działań animujących aktywność mieszkańców, polem dyskusji i miejscem spotkań ludzi nauki i sztuki. Wśród wielu atrakcji czekających na gości znajdzie się sala kinowa, księgarnia, restauracja, kawiarnia oraz przestrzeń na ciekawą inicjatywę artystyczną bądź happening. Już teraz Muzeum realizuje szereg inicjatyw – konkursów, wystaw, wydarzeń o charakterze festiwalowym. Wszystko to aby łączyć nowoczesny sposób przekazywania wiedzy o przeszłości z szeroką i ambitną ofertą kulturalną.

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 1 754 Czytelników
Pin It