Park Glienicker – spacer z PTTiK Berlin

PTTiK BERLIN” zaprasza w czerwcu na spacer po parku “Glienicker Park”.

Spotykamy się w niedzielę, 23.06.2024  o godz. 11:00 na przystanku autobusowym 316 (kierunek Glienicke Brücke), przy S – Wannsee.

Park Klein–Glienicke nazywany potocznie Glienicker Park rozciąga się na obszarze 119 ha w południowo- zachodniej części Berlina w dzielnicy Steglitz-Zehlendorf. Ten otwarty dla społeczeństwa park o długiej i ciekawej historii w stylu angielskiego parku krajobrazowego jest częścią Potsdamer Kulturlandschaft i światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO (Welterbes Schlösser und Parks von Potsdam und Berlin). Park ten podzielony został na dwie części pod koniec XVIII wieku, czyli od momentu wybudowania drogi łączącej Berlin z Poczdamem.

Przyszły kanclerz, książę Karl August von Hardenberg przejął tę posiadłość wraz z majątkiem w 1814 roku. Na jego zlecenie Joseph Peter Lennè stworzył uroczy i romantyczny park krajobrazowy wraz z tarasami wykorzystując znajdujące się na tym terenie liczne pagórki i naturalny spadek terenu w kierunku rozlewiska Haweli. Natomiast od 1824 roku zawładnął tą posiadłością książę Carl von Preußen, zakochany w antyku. Nadał on parkowi całkowicie inny charakter, oczywiscie dzięki znanym architektom, Karlowi Friedrich Schinkel i Ludwikowi Persius. Wtedy zbudowany został pałac – Schloss Glienicke oraz wiele innych ciekawych budowli, także romantyczne fontanny, mostki i stawy. Krótko mówiąc w owym czasie park ten należał do jednych z najpiękniejszych w Europie. Druga wojna światowa i podział Niemiec przyczyniły się do jego całkowitego zubożenia. Tak właściwie to dzięki zbliżającej się 200 rocznicy istnienia Parku Glinicke rozpoczęto jego odrestaurowywanie. Rocznica ta obchodzona była bardzo uroczyście w 2016 roku. Podczas naszego spaceru będziemy mogli zobaczyć, czy park ten również dzisiaj konkuruje z najpiękniejszymi parkami europejskimi.

Na spacer zaprasza w imieniu klubu PTTK BERLIN Elzbieta Potępska, przewodnik po Berlinie i Poczdamie.

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 313 Czytelników
Pin It