Rocznik „Polska 2022” zajmuje się polskimi „sprzecznościami”. Polska jest obecnie na ustach wszystkich – w całej Europie chwalona jest za gotowość do pomocy ofiarom wojny na Ukrainie. Jednak jeszcze kilka miesięcy temu nagłówki gazet zdominowały inne wiadomości. Pojawiły się napięcia, które – mimo własnych doświadczeń migracyjnych – wyrażają się w ostrym dystansie wobec „obcych”, którzy przybyli na granice Polski latem i jesienią 2021 roku.
Różnorodność i sprzeczności są częścią istoty demokracji. Tak więc w roczniku analiza największych frakcji politycznych dotyczy przede wszystkim kontrastu między rządzącym konserwatyzmem a liberalizmem, który dominował przez długi czas po 1990 roku, ale także skrajności politycznych na prawym i lewym skrzydle.
Przez wieki Kościół katolicki był dla wielu Polaków skałą stabilności. Wspierał przetrwanie narodu polskiego w okresie zaborów, wojen światowych i komunizmu. Teraz jednak doświadcza masowej utraty członków z powodu własnych uchybień. Polska jest obecnie najbardziej dynamicznie sekularyzowanym krajem w Europie.
Dziś w Polsce opinie na temat planów życiowych są podzielone – między tradycją, która jest postrzegana jako jednocząca, a kuszącym indywidualizmem. Jedną z takich kwestii jest zmiana relacji między płciami. Istnieją także różnice między młodymi i starszymi – podczas gdy bardziej dojrzałe grupy wiekowe troszczą się o bezpieczeństwo materialne, młodzi ludzie w szczególności poszukują alternatywnych, postmodernistycznych sposobów życia.
Kwartet Polski #6
Polska – kraj pełen sprzeczności?
Prezentacja online rocznika Polska 2022 Sprzeczności
Środa, 15 czerwca 2022 r., godz. 19.00.
W dyskusji wezmą udział:
Ewa Wanat, Journalistin, Berlin
Felix Ackermann, Historiker, Warschau
Julia Röttjer, Jahrbuch-Redaktion, Deutsches Polen-Institut, Darmstadt
Andrzej Kaluza, Jahrbuch-Redaktion, Deutsches Polen-Institut, Darmstadt
Uczestnictwo poprzez Zoom: (konieczna rejestracja) https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_2vIePkszT8Gd9-tRMEfRaA
Live Facebook: www.facebook.com/deutschespoleninstitut
Andrzej Kaluza
Komentarze
Artykuł przeczytało 821 Czytelników