Polska tradycja kulinarna słynie z bogactwa smaków i obfitości potraw wielkanocnego stołu. Po raz pierwszy w Instytucie Polskim 10 kwietnia 2019 r. na zaproszenie Ambasady RP w Berlinie smakowano regionalne wyroby przez 2 godziny. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, ministerstw federalnych, urzędów, w tym kanclerskiego i prezydenckiego, think-thanków oraz firm, współpracujących z polską placówką.
W mowie powitalnej Ambasador RP Andrzej Przyłębski podkreślił znaczenie Świąt Wielkanocnych dla Polaków. „Wielkanoc jest najważniejszym i najstarszym świętem chrześcijaństwa, obchodzonym na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa”. Wspomniał na polską wielkanocną bogatą tradycję i kulturę. Zaznaczył, że święta wielkanocne są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele religijnych i ludowych obrzędów (święcenie pokarmów, pisanki, śmigus-dyngus).
Spotkanie Wielkanocne stało się też wyśmienitą okazją do promocji polskiej żywności wysokiej jakości. Polska ma wspaniałe tradycje kulinarne. Wśród potraw były polskie produkty rolno-spożywcze, wytwarzane w tradycyjny sposób, metodami naturalnymi, ekologiczne oraz z certyfikatami „Chronione Oznaczenie Geograficzne”. Obecni goście mogli spróbować m.in. żurku na zakwasie, pieczonej białej kiełbasy, wędlin, pasztetów, wędzonych ryb, faszerowanych, serów korycińskich, a także bab wielkanocnych i mazurków.
Spotkanie wielkanocne zostało zorganizowane we współpracy z: Federacją Organizacji Rybackich w Toruniu, Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Łowiczu, Polską Izbą Mleka, Seamor Sp. z o.o w Szczecinie, Spółdzielnią Producentów Drobiu „Eko – Gril” w Sokółce, Spółdzielczym Związkiem Grup Producentów Rolnych – Lazur w Nowych Skalmierzycach, Zakładem Przetwórstwa Mięsnego Perkpol Sp. z o.o. w Choroszczy, Zarzeccy Sp. z o.o. – Producentem oryginalnego, certyfikowanego Sera Korycińskiego „Swojskiego” w Korycinie.
Materiały źródłowe: berlin.msz.gov.pl/pl
Fotorelacja
Komentarze
Artykuł przeczytało 1 526 Czytelników