Listopad to czas cichych, pełnych zadumy spacerów wśród kolorowych liści. Wtedy też najczęściej odwiedzamy cmentarze, znajdujące sie z dala od miejskiego zgiełku i tłoku, aby poddać się refleksji i wspomnieniom. W tym roku proponuje miejski cmentarz Altglienicke w dzielnicy Treptow – Köpenick, Schönefelder Chaussee 100.
Cmentarz Altglienicke rozciąga sie na obszarze 23 500 m². Utworzony został w 1911 roku, czyli jeszcze wtedy poza granicami Berlina. Dopiero przy tworzeniu tzw. Wielkiego Berlina w 1920 roku został włączony do Berlina i wtedy otrzymał nazwę „Städtischer Friedhof Altglienicke“. Centralnym punktem cmentarza jest kapela Pojednania („Aussegnungs-Kapelle“), która znajduje się na liście ochrony zabytków. Kapela ta o ciekawej sakralnej architekturze w stylu włoskim zaprojektowana została przez K. H. Hermann, posiada min sale żałobną, z płaskorzeźbami i rzeźbami ewangelistów Mateusza i Marka.
Na terenie cmentarza znajdują się groby poległych w I wojnie światowej i obelisk z ich 144 nazwiskami. W 1939 roku zostało utworzone pole z urnami spalonych zwłok żydowskich mieszkańców, a w 1940 roku pole dla ponad 1370 urn, w tym 430 Polaków z zamordowanych w obozach koncentracyjnych Sachsenhausen, Buchenwaldzie i Dachau oraz pacjentów uśmierconych w nazistowskich ośrodkach zagłady usytuowanych w miejscowościach Hartheim, Bernburg, Grafeneck, Brandenburg i Hadamar, a także ofiar egzekucji w więzieniu Plötzensee.
Przez wiele lat zapomniano o tym polu i dopiero w 2021 roku dzięki zaangażowaniu Pana Klausa Leutnera zostało na nowo ukształtowane i tworzone Nowe Miejsce Pamięci i Edukacji. Na ustawionej w formie litery L szklanej ścianie wymienione zostały nazwiska wszystkich zamordowanych więźniów w ww. obozach koncentracyjnych.
W imieniu „PTTiK BERLIN“ na spacer zaprosiła Elżbieta Potępska – przewodnik po Berlinie i Poczdamie.
Fotorelacja:Ela Potepska
Komentarze
Artykuł przeczytało 478 Czytelników