SPORT w SZTUCE WIESŁAWA FISZBACHA z BERLINA

obraz_fiszbach_33

Centralny Ośrodek Sportu   OPO  w Spale zorganizował wystawę Malarstwa i Grafiki  tomaszowsko-berlińskiego artysty Stefana Wiesława Fiszbacha  .

Afirmacja sportowej rywalizacji, doskonale wpisuje się w historyczne współistnienie sportu i sztuki . Od Starożytności idee olimpijskie łączyły te dziedziny, bowiem powiązanie aktywności duchowej i fizycznej wynikało z oparcia edukacji greckiej młodzieży na ideale  człowieka silnego i mądrego. Konkursy w dziedzinach artystycznych stanowiły wówczas równorzędną część starożytnych  igrzysk olimpijskich.

Powodów dla których właśnie w tym  miejscu odbędzie się wystawa jest kilka. Wiesław Fiszbach  pochodzi  z Tomaszowa, jest absolwentem ILO, był zawodnikiem Klubu Sportowego Lechia, z którego drużyną piłki siatkowej zdobył cztery tytuły  mistrzów Polski  młodzików i juniorów. Miał kilka występów w młodzieżowej reprezentacji kraju. Podczas studiów związany był  z drużyną siatkówki AZS Olsztyn, gdzie założył później sekcję judo. Oprócz sukcesów trenerskich, jako zawodnik ma na swoim koncie brązowy medal mistrzostw Polski seniorów .

Tematyka sportowa jest Fiszbachowi bliska, dlatego nie dziwi , że ma w swoim dorobku obrazy, na których podziwiać możemy sylwetki sportowców. Perfekcyjnie prowadzoną kreską  artysta przedstawia harmonię kształtu, ułożenia mięśni i ruchu zawodnika. Malarska wizja artysty niezwykle ekspresyjnie pokazuje dramatyczną walkę nie tylko o laur zwycięstwa w imię szlachetnej rywalizacji. Motywy sportowe są dla Fiszbacha pretekstem do przedstawienia tematu w ujęciu metaforycznym, jako walki dobra ze złem, walki człowieka z własnymi słabościami,  walki z przeciwnościami losu.

Artysta ,który od 35 lat mieszka w Berlinie, sam też należy do wojowników; z powodzeniem walczy o realizację swoich marzeń i urzeczywistnienie pragnień.

„W zderzeniu z rzeczywistością otaczającego świata człowiek musi być mocny, sprawny duchowo i fizycznie.   Ciało + Duch = Życie. Żaden z tych dwóch czynników nie ma szansy egzystować oddzielnie. Nie jest zasadne przypisywanie sztuki jedynie duchowi a fizyczności tylko sportowi. Sport jest sztuką i odwrotnie, gdyż zawierają w sobie te same podstawowe wartości : fantazję/odwagę , siłę woli/koncentrację. Łączy je droga recepcyjna i  nie mogą istnieć bez siebie, człowiek jest bowiem integralną częścią kosmosu.   Zarówno w sporcie, jak i w sztuce występuje dążenie do osiągnięcia entelechii- stanu doskonałości i spełnienia, stanu szczęśliwości”  –  mówi artysta

Od niemal czterech lat zainteresowanie artysty skierowane jest  ku   sprawom  społecznym. Wiesław Fiszbach z właściwą sobie wrażliwością rejestruje  problemy i zagrożenia, jakie czyhają na młodzież. Tytułowy Goerlitzer Park żyje a  powstające tam  grafiki,  w których  twórca pokazuje   zmiany wymiarów, stanowią  przestrogę dla wszystkich młodych ludzi  nie tylko mieszkańców wielokulturowej dzielnicy Kreuzberg .

Wystawa Stefana Wiesława Fiszbacha” Goerlitzer Park”w  Galerii Champion w COS OPO w Spale.  Kurator Wystawy Bożena Alicja Markiewicz.

www.nakole.eu

 

 

 

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 1 766 Czytelników
Pin It