Urlopowe reminiscencje

A mnie wciąż gna nostalgia do rodzinnych stron, do dzieci, wnuków, znajomych i miejsc, które odwiedzam podczas pobytu w Polsce, ażeby zaspokoić niedobór w obcowaniu z bliskimi memu sercu osobami. I zawsze jest tak, jak w piosence Zbigniewa Wodeckiego „Lubię wracać tam, gdzie byłam już”…

Tym razem przedstawię miejsca, które tworzą/yli ludzie dawniej i dziś. Moje spacery zaczęłam od Opola, a na celowniku miałam nowe murale, które powstały w ostatnim czasie.

Murale, czyli wielkoformatowe malowidła ścienne stają się w Polsce coraz popularniejsze, również w Opolu jest ich coraz więcej, ich duże ściany budynków zostały ozdobione postaciami, które swoją aktywnością zapisały się w pamięci mieszkańców miasta. Murale tworzą tożsamość miejsca, są to realne miejsca tych ludzi, którzy tu byli, działali, o nich pamiętamy i wspominamy.

Festiwalowe Opole upamiętnia znanych polskich artystów, m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Krzysztofa Krawczyka, Andrzeja Nowaka, Michała Bajora.

 

Mural Andrzeja Nowaka – założyciela, kompozytora i gitarzysta heavymetalowego zespołu TSA i Złe Psy.

 

 

Mural Zbigniewa Wodeckiego

Mural Michała Bajora – legendy opolskiej sceny muzycznej, teatralnej i filmowej. Dorastał w stolicy Polskiej Piosenki (61. edycji) i Konfrontacji Teatralnych (48.edycji). Bardzo się cieszę, że miasto w tak piękny sposób uhonorowało wybitnego opolskiego artystę, którego wielokrotnie widywałam na scenach muzycznych oraz ulicach miasta Opola.

Mural Klubu Sportowego Odra Opole!

16 czerwca 1945 roku powstała Odra Opole. Z tej okazji odsłonięto mural upamiętniający historię klubu “niebiesko – czerwonym”przy Oleskiej 82 w sąsiedztwie stadionu Odry i Stegu Areny. Na muralu widnieje historyczny herb klubu oraz legendy z Antonim Piechniczkiem, Wojciechem Tycem, Józefem Młynarczykiem, Romanem Wójcickim, Engelbertem Jarek i Józefem Żymańczykiem na czele.

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 270 Czytelników
Pin It