ALLELUJA, ALLELUJA!
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto w religii chrześcijańskie. Zwyczaje i tradycje wielkanocne znane są i kultywowane od lat począwszy od średniowiecza i praktykowane są po dzień dzisiejszy.
W polskiej tradycji symbolem Wielkanocy jajko jest – od najdawniejszych czasów traktowany jako znak życia, które uznawano za amulet chroniący przed wszelkim złem, jajo zapewniające zdrowie i pomyślność. Rytuał Wielkanocny powtarza sie niezmiennie od setek lat i trwa od II wieku po dzisiejsze czasy, np. w niedziele palmową w niektórych regionach kraju kto żyw idzie do kościoła, by poświęcić wierzbowe gałązki, którymi ludzie uderzają się nawzajem palmami i składają sobie życzenia. W Wielką Sobotę odbywa się święcenie pokarmów, które później spożywamy na świąteczne śniadanie. Ta pogańska tradycja została uświęcona przez Kościół. Choć zawartość koszyczka różni się w zależności od regionu, to w każdym nie może zabraknąć: jajka, baranka, soli chleba, kiełbasy i chrzanu. Niedziela Zmartwychwstania – Wielka Niedziela rozpoczyna się od uroczystej mszy – rezurekcji. Później cała rodzina zasiada przy stole i spożywa świąteczne śniadanie, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się poświęconym jajkiem.
Z okazji świąt Wielkanocnych życze, by nadzieja wpisana w te święta stała się źródłem siły i radości oraz pozytywnych zmian w nas samych i otaczającej nas rzeczywistości. Wesołych Świąt w atmosferze radosnego nastroju oraz wzajemnego zrozumienia i życzliwości w gronie rodziny i przyjaciół.
Krystyna Koziewicz
Komentarze
Artykuł przeczytało 1 700 Czytelników