Komunikat prasowy
PODWÓJNY JUBILEUSZ – XX Konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego – Wręczenie nagród podczas X Polsko-Niemieckich Dni Mediów – Województwo Lubuskie ogłasza nagrodę w kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu“ – Termin zgłoszeń dla wszystkich kategorii: 10 stycznia 2017 roku!!!
Po raz dwudziesty rozpisano konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską. Organizatorzy zapraszają do udziału dziennikarzy z obu krajów, których prace pogłębiają wiedzę o kraju sąsiada i pozwalają na lepsze wzajemne zrozumienie. Zwycięzcy zostaną odznaczeni w ramach X Polsko-Niemieckich Dni Mediów, które odbędą się w dniach 31 maja – 1 czerwca. Gospodarzem X Dni Mediów jest Województwo Lubuskie. Od 2013 r. Nagroda Dziennikarska nosi imię Tadeusza Mazowieckiego w uznaniu dla działalności dziennikarskiej tego działacza na rzecz praw obywatelskich i pierwszego demokratycznego premiera Polski po roku 1989.
Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska przyznawana jest w trzech kategoriach: Prasa, Radio i Telewizja, a wysokość każdej z nich wynosi 5000 euro. Fundatorami Nagrody są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha oraz sześć regionów partnerskich: trzy kraje związkowe – Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia oraz trzy województwa – Zachodniopomorskie, Lubuskie i Dolnośląskie. Kolejną kategorią konkursową jest „Dziennikarstwo na Pograniczu”, gdzie nagrodę w wysokości 5000 euro sfinansuje w tym roku Województwo Lubuskie.
Z okazji rozpisania konkursu Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak podkreśliła, że „Dni Mediów i uroczystość wręczenia Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej to świetna okazja do spotkania i wymiany poglądów. To także czas, by móc podzielić się doświadczeniami. Panele tematyczne poruszające wiele gałęzi życia po obu stronach granicy pozwalają na sąsiedzkie poznanie. Budują również transgraniczne więzi tak ważne we wciąż integrującej się Europie. Tego typu spotkania dają ogromną bazę do rzetelnego i sumiennego przedstawiania sytuacji w Polsce i Niemczech. Tadeusz Mazowiecki, patron Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej, powiedział kiedyś, że pojednanie ‘jest możliwe tylko wtedy, jeśli się nie żywi do siebie wzajemnych obaw’. Myślę, że praca dziennikarzy i współpraca podczas Dni Mediów ma przede wszystkim rozwiewać wszelkie obawy i istniejące jeszcze czasami, choć myślę, że coraz rzadziej, bariery“.
Warunki uczestnictwa
Polscy i niemieccy dziennikarze oraz rozgłośnie i redakcje z Polski i Niemiec mogą zgłaszać do konkursu prace, które po raz pierwszy ukazały się drukiem, zostały wyemitowane bądź udostępnione w internecie w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 roku. Prace opublikowane w języku polskim należy zgłaszać do biura Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, a te w języku niemieckim – do Biura Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej w kancelarii Wolnego Państwa Saksonia, niezależnie od tego, jakiej narodowości jest autor. Warunki konkursu oraz formularze zgłoszeniowe dostępne będą od 14.11.2016 na stronie www.fwpn.org.pl/aktualnosci.
Prace we wszystkich kategoriach można zgłaszać do 10 stycznia 2017 roku. Uczestnicy zgłaszający prace w kategorii Prasa lub prace prasowe w kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu” mają wybór pomiędzy dwoma sposobami zgłaszania prac – pocztą do biura w Warszawie (prace w języku polskim) i Dreźnie (prace w języku niemieckim) lub poprzez internetowy system rejestracji: www.dpjp.de/pl. Warunki i formularze konkursowe dostępne są na stronie www.fwpn.org.pl/aktualnosci.
Kontakt
Magdalena Przedmojska
koordynator projektów
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
- Zielna 37, 00-108 Warszawa
tel.: + 48 (22) 338 62 73
faks: + 48 (22) 338 62 01
mail: magdalena.przedmojska@fwpn.org.pl
Heidrun Müller
Büro des Deutsch-Polnischen Journalistenpreises
Staatskanzlei des Freistaats Sachsen
Archivstraße 1, D-01097 Drezno, Niemcy
Telefon: +49 (351) 56 36 28 01
Fax: +49 (351) 56 36 28 00
Mobil: +49 177 246 5130
mail: dpjp@sk.sachsen.de
Komentarze
Artykuł przeczytało 1 642 Czytelników