Z dziejów Polski – Powstanie Wielkopolskie

Instytut Polski w Berlinie zaprasza we wtorek 14 lutego o godz. 17 do Galerii Instytutu Polskiego w Berlinie na prezentację niemieckojęzycznego portalu historycznego na temat Powstania Wielkopolskiego i wystawy o Powstaniu. Wydarzeniu będzie towarzyszyć z wykład Wolfganga Templina, jak również cześć muzyczna w wykonaniu polskiego gitarzysty Łukasza Kuropaczewskiego.

W wydarzeniu będzie uczestniczyć Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Z kart historii

W 1918 roku marzenia Polaków nie były już tylko mrzonkami, ale stały się rzeczywistością. Po 123 latach zaborów ich kraj znów był suwerennym państwem. Walkę o wolną republikę wspierało wiele osób i środowisk – był to wielki wspólny wysiłek, który pokonał granice. Ale mieszkańcy Wielkopolski nie mogli cieszyć się z odzyskanej w 1918 roku niepodległości. Ich kraj był jeszcze pod administracją pruską.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło w Poznaniu 27 grudnia 1918 r. i zakończyło się 16 lutego 1919 r. rozejmem w Trewirze, który rozciągnął na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 r., kończącego I wojnę światową. Wielkopolska stała się Polską. Od 2021 roku dzień wybuchu Powstania – 27 grudnia – jest w Polsce obchodzony jako święto.

 

Organizatorzy: Instytut Polski w Berlinie i Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu.

 

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 436 Czytelników
Pin It