Wielki smutek zapanował w środowisku berlińskiej Polonii. Na wieczny odpoczynek odszedł wielki Polak Bonifacy Stopa – zasłużony działacz polonijny w Berlinie.
Nie umiera ten, kto pozostaje w naszej pamięci. Spoczywaj w pokoju!
In memoriam Bonifacjus Stopa
Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w wieku 94 lat odszedł od nas wieloletni społecznik, działacz polonijny, redaktor i wydawca pisma „Gazetka”Bonifacjus Stopa
Urodził się 21.01.1928r. w Kaliskach na Pomorzu. W latach 1939-1941 wysiedlony przymusowo do Generalnej Guberni, powrócił do Łask k. Chojnic. Po wojnie w latach 1950-52 studiował na KUL na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej. Był wicedyrektorem przedsiębiorstwa nasiennego. Wyjechał do Berlina Zachodniego w 1976r.
Od 1977r. był członkiem i wieloletnim wiceprzewodniczącym Polskiego Związku Kulturalnego, organizatorem wielu imprez i wystaw oraz wyjazdów do Polski. Od 1988r. był wydawcą i redaktorem pisma kulturalno-społecznego „Gazetka” będącego organem Polskiego Związku Kulturalnego oraz Zjednoczenia Polaków w Berlinie. Celem pisma była dokumentacja życia berlińskiej Polonii. Do końca starał się ocalić od zapomnienia pamięć o działaczach polonijnych, którzy odeszli otaczając opieką groby pierwszych polskich nauczycieli i działaczy w Berlinie, m.in. odnalazł i zadbał o odnowienie nagrobka Karola Loeckella –Polaka z wyboru.
Za działalność polonijną odznaczony został w 2000r. Srebrnym, a w 2005r. Złotym Krzyżem Zasługi. W 2010r. Stowarzyszenie Ochrony Poloników Niemieckich przyznało mu nagrodę im. Jana Kowalika za działalność na rzecz dokumentowania dziejów Polonii niemieckiej. W 2014r. Polska Rada Związek Krajowy w Berlinie uhonorowała go dyplomem za działalność na rzecz Polonii.
Odszedł od nas człowiek niezwykle serdeczny i pogodny, przyjaciel i społecznik, oddany Polsce i sprawie zachowania polskości w Niemczech, Wielki Polonus. Będziemy pamiętać Jego słowa będące podsumowaniem artykułu w „Gazetce” w 2008r., które pozostają ciągle aktualne:
„I tak przychodzi mi na myśl ta masa informacji, wśród której tylko nieliczne zasługują na uwagę. Ale one wystarczą, by całkowicie nie zwątpić”.
Rodzinie i bliskim Zmarłego składamy najserdeczniejsze wyrazy współczucia.
Zjednoczenie Polaków w Berlinie
Polski Związek Kulturalny
Polska Rada Związek Krajowy w Berlinie
Tekst pochodzi z biuletynu „Ludzie Mediów Polonijnych w Berlinie” Marii Kalczyńskiej, Krystyny Koziewicz, Leonarda Paszek
Poniżej zdjęcia wykonane z albumu „Polonia w obiektywie Stefana Dybowskiego”
Komentarze
Artykuł przeczytało 478 Czytelników