Christian Bergemann — zachodnioberliński aktywista „Solidarności”
Urodził się w dn. 13.07.1963, dokładnie dwa lata po zbudowaniu Muru Berlińskiego w Berlinie Wschodnim, i ta data była zapewne signum jego młodości. Jako 16-letni uczeń zostaje skazany na trzy i pół roku więzienia za własnoręcznie zrobione ulotki, w który stawia szefowi komunistycznego państwa Honeckerowi pytania dotyczące poszanowania (a właściwie łamania) praw człowieka w NRD. Po odbyciu kary zostaje wydalony do Berlina Zachodniego (w rzeczy samej wykupiony przez RFN). Tu zdany na własne siły, ale na wolności, kontynuuje prostolinijnie swoją drogę życiową. Latem 1983 roku podczas akcji „Ratujcie Sacharowa”, zorganizowanej przed Kościołem Pamięci przez Muzeum Muru Checkpoint Charlie, nawiązuje kontakt z przewodniczącym Towarzystwa Solidarność Edwardem Klimczakiem i staje się aktywistą zachodnioberlińskiej „Solidarności”. Od tego czasu bierze udział we wszystkich akcjach Towarzystwa Solidarność jak np. demonstracje czy wiece. Okazuje również pomoc techniczną czy to przy robieniu transparentów lub projektów książkowych okładek (por. wydanie książkowe „Prawo azylu” — projekt okładki: Christian Bergemann), ale też i puszek konserwowych z „kiełbaskami”, tzn. mini wydaniami emigracyjnych czasopism w celu łatwiejszego ich przerzutu do Polski. Jego maszyna do robienia „kiełbaskowych” konserw jest dzisiaj eksponatem Muzeum Muru Checkpoint Charlie w Berlinie. Jako skarbnik Towarzystwa Christian troszczy się o jego finanse. Jednocześnie kontynuuje przerwaną naukę, zdaje maturę i podejmuje studia politechniczne. Oprócz zaangażowania w obronę praw człowieka interesuje się techniką: zgłasza patent na dieslowski filtr wydechowy, co uwieńczone jest sukcesem, bo jego wynalazek zakupuje producent samochodów. Interesuje się też badaniami nowotworów, i to decyduje o jego dalszej karierze zawodowej. Po ukończeniu politechniki zakłada przedsiębiorstwo Chemicell, produkujące magnetyczne mikrocząsteczki nano dla biotechnologii, które są rozprowadzane do odbiorców na całym świecie.
Za zasługi w popieraniu przemian demokratycznych w Polsce zostaje w dniu 30.08.2010 r. odznaczony przez prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Wyróżnienie to jest wielkim zadośćuczynieniem. Dziękujmy za zaangażowanie i godną podziwu dobroduszność.
Spoczywaj w pokoju!
POGRZEB Christian Bergemanna odbył się 22. September 2017 um 13 Uhr auf dem Evangelischen Friedhof Alt-Schöneberg, Hauptstraße 45-47, 10827 Berlin
Komentarze
Artykuł przeczytało 1 773 Czytelników