ABC polskiego designu na stulecie Niepodległości

 

Wernisaż wystawy ABC des polnischen Designs (19.10.17)  w Instytucie Polskim w Berlinie prezentuje 100-letnią historię polskiego wzornictwa i projektowania graficznego oraz ich różnorodność. Do zilustrowania publikacji zaproszono 25 artystek i artystów, którzy w oryginalny sposób zinterpretowali wybrane obiekty.

Niełatwo pokazać 100 lat polskiego dizajnu poprzez 100 obiektów. Jak wybrać to, co najważniejsze? Jak nie ulec pokusie pokazania samych ikon? Jak zainteresować nie tylko ekspertów? Różnorodność rodzimego wzornictwa zaprezentowano na wystawie

Wśród 100 obiektów, obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z dizajnem, znalazły się rzeczy mniej oczywiste: kroje liter, logo, dziecięce zabawki, lokomotywa, neon, szybowiec, skuter, a nawet wizualne projekty Ptasiego Mleczka i gumowego kółka Ringo. Pokazano zarówno projekty współczesne, jak i te, które zdążyły zyskać miano klasyki. Można podziwiać unikaty, czyli niemal jednostkowe dzieła sztuki, i prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji oraz rzeczy bardzo popularne i przedmioty codziennego użytku.

Kurator wystawy: Ewa Solarz

 

Wystawa łączy przeszłość z teraźniejszością, pokazując dorobek polskiego wzornictwa przez osiągnięcia współczesnej grafiki. Sto dzieł polskich projektantów zostało zinterpretowanych przez dwadzieścioro pięcioro ilustratorów – artystów o różnym dorobku: doświadczonych mistrzów polskiej szkoły ilustracji, ilustratorów młodego i średniego pokolenia zdobywających dziś nagrody na całym świecie i całkiem młodych, którzy właśnie ukończyli studia. Większość z zaproszonych graficzek i grafików ilustruje książki dla dzieci, a przy tym zajmuje się szeroko pojętą komunikacją wizualną. Reprezentują różne style i techniki, a wszystkich łączy ogromny talent.

To nie tylko 100 obiektów i 100 ich plastycznych interpretacji, lecz także 100 historii: o projektantach, potrzebach i marzeniach, możliwościach i ograniczeniach. Obok projektów książka i wystawa pokazują też, na czym polega proces twórczy, jak tworzą się pomysły, a w końcu jak niesamowitym pojęciem jest dizajn – najbliższa nam dziedzina sztuki, która towarzyszy nam na co dzień, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Pokazane na wystawie przedmioty, logotypy są doskonała okazją  do sentymentalnej podróży do przeszłości, zwłaszcza dla pokolenia lat pięćdziesiątych  plus. Wystawa ABC Polskiego Designu powstała z okazji obchodów stulecia Niepodległości Polski. Projekt zrealizowany został w ramach Programu Niepodległa POLSKA 100 przez Instytut Adama Mickiewicza

Wystawa czynna do 12.11.2017

Adres: Polski Instytut w Berlinie

Burgstraße 27, 10178 Berlin

http://berlin.polnischekultur.de/

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 2 489 Czytelników
Pin It