Z PTTiK – spacer po cmentarzu Domfriedhof


PTTiK BERLIN” zaprasza w listopadzie  na spacer po jednym z najstarszych cmentarzy w Berlinie,  Alter Domfriedhof St. Hedwig połączonym z ewangelickim Domfriedhof 1 i 2 .

Spotykamy się w niedzielę, tj. 10.11.2024  o godz. 11: 00 na stacji U 6 – Schwartzkopfstr.

Zgodnie z naszą listopadową tradycją zwiedzania i poznawania cmentarzy w Berlinie zapraszamy w tym roku na spacer po najstarszym, zachowanym katolickim cmentarzu Alter Domfriedhof St. Hedwig, który łączy się z ewangelickim Domfriedhof 1 i 2. Historia i powstanie tych cmentarzy związana jest z przybyciem Hugenotów, którzy osiedlili się na terenach Berlina wraz z wydaniem Edyktu Poczdamskiego przez Wielkiego Kurfürsta 29.10.1685 roku. W wyniku prześladowań protestanckich Hugenotów przez Ludwika XIV znalazło tu schronienie ponad 14 000 uchodźców. Wśród nich znajdował się ojciec znanego pisarza Theodora Fontane. Jego grób znajduje się na tym cmentarzu oraz stała wystawa związana z tym pisarzem.  Spacerując pomiędzy grobami odkryjemy jeszcze  bardzo wiele znanych nazwisk osób, które  tworzyły przez stulecia historie Berlina i to w każdej dziedzinie życia. Cmentarz ten ucierpiał bardzo podczas II wojny światowej, a także podczas budowy muru berlińskiego 13 sierpnia 1961 roku. Jak i komu naruszono spokój wiecznego spoczynku opowiem na miejscu.

 

W  imieniu klubu „PTTiK Berlin” na spacer zaprasza Elżbieta Potępska, przewodnik po Berlinie i Poczdamie.

Wycieczka jest bezpłatna, nie zapewniamy grupowego ubezpieczenia.

P.S. Hrabia Atanazy Raczyński – dopisek Krystyny Koziewicz

Atanazy Raczyński, polski hrabia i ziemianin wielkopolski, polityk, pruski dyplomata, historyk sztuki i kolekcjoner, którego zbiory malarstwa z berlińskiej galerii trafiły w końcu do Poznańskiego Muzeum Narodowego, zmarł w Berlinie w roku 1874. Pochowany został na cmentarzu św. Jadwigi w miejscu bardzo niefortunnym dla pamięci o wybitnym Polaku. Grobowiec znajdował się dokładnie na granicy niemieckoniemieckiej, bliżej muru przedniego, czyli bliżej Liesenstraße. Mauzoleum Raczyńskiego posłużyło początkowo jako umocnienie graniczne, jednak w miarę, gdy pas graniczny się rozszerzał, w 1968 roku zostało całkowicie rozebrane. W tej chwili w tym miejscu znajduje sie mała granitowa płyta z nazwiskiem hrabiego. Grób jest grobem honorowym miasta Berlina, choć niestety w dalszym ciągu jakby zapomnianym. Pozostał w pasie śmierci dosłownie i w przenośni. Wśród berlińczyków mało kto wie, kim był Atanazy Raczyński i gdzie znajdował się jego pałac z cennymi zbiorami malarstwa zachodnioeuropejskiego.

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 217 Czytelników
Pin It