Słowo na Dzien Kobiet
Wątek kobiety w literaturze i sztuce obecny jest od samego zarania ludzkości. Dla pisarzy i artystów mężczyzn kobieta zawsze stanowiła fascynująca, niezgłębioną zagadkę, co zaskakujące, także kobiety, może poprzez swoją skłonnością do zaglądania w głąb własnego ,,ja” równie często czyniły siebie same tematem twórczości literackiej i artystycznej. Jednak wątek kobiety i kobiecości w największych dziełach literackich i artystyczny wiąże się z kobietami ponadprzeciętnymi
Faktem jest, że największych pisarzy i artystów kobiety fascynowały ze względu na aspekty ich osobowości związane z ich siłą psychiczną oraz siłą ich wpływu na mężczyzn.
Kobieta na przestrzeni wieków przeszła swego rodzaju ewolucję. Średniowieczna księżniczka w przepięknym sukniach stanowiła niedoścignione marzenie. Delikatna, zmysłowa pobudzała wyobraźnie a granica pomiędzy jej miejscem a miejscem mężczyzny w świecie była bardzo wyraźna. Z czasem ta hierarchia zaczynała stopniowo się przekształcać, po to aby dziś kobieta stałą się osobą praktycznie niezależną, swobodną i wolną. Jest to na pewno złożony proces i składa się na niego chociażby specyfika całego współczesnego życia, poglądów jak również pewnego rodzaju konieczność. Współczesny świat nie jest już tak bardzo prostolinijny jak lata temu. Życie w XXI wieku to ciągłe zmartwienia o dzień jutrzejszy. Potrzeba pieniądza jest tak głęboka, że kobieta była zmuszona przejść pewnego rodzaju rewolucję przeinaczając się w osobę pracującą.
Równouprawnienie, a co za tym idzie obecność kobiety we wszystkich strefach życia społecznego to wynik potrzeby współczesnego świata. Nie ujmuje to im jednak delikatności czy zmysłowości. Kobieta aktywna, pracująca i udzielająca się społecznie staje się jeszcze bardziej atrakcyjna. Swą zaradnością często godzi obowiązki rodzinne, opiekę nad dziećmi ze światem zawodowym. Tym samym nie pozbawia siebie poczucia wartości, rozwija się, dokształca. Dla potrzeb dzisiejszego życia kobieta nie może pozostać w domu i skupić się tylko na wychowywaniu dzieci.
Przemiana jaka nastąpiła czyniąc z kobiety osobę o nieograniczonych możliwościach z perspektywą takich samych ścieżek rozwoju jak mężczyźni pozwala na praktyczniejszy rodzaj życia. Ona sama czuje się lepszą, spełnioną. Może być osobą całkowicie wolną co powala jej na większe poczucie wartości.
Równouprawnienie i kobieta pracująca narodziła się dla potrzeb dzisiejszego świata. Niewyobrażalnym jest, aby władzę oraz całą formę zarabiania pieniędzy pozostawić jednie dla mężczyzn. Pomimo wyraźnej dyskryminacji kobiet przez mężczyzn dobrze spełniają się w zawodach przypisanych właśnie mężczyznom.
Świat mimo wszystko zachował podstawowe cechy kobiety. Wciąż jest ona fascynująca, delikatna i czuła. Nadal z poświęceniem zajmuje się domem, dba o rodzinne ciepło. To dzięki nim mężczyźni widzą treść i sens swojego życia. Kobieca niezależność i poczucie swobody nie powinna koligować w utworzeniu rodziny i szczęśliwego związku. Wzajemne wsparcie i podział obowiązków pozwala zarówno kobiecie jak i mężczyźnie czuć się dowartościowanym a jednocześnie potrzebnym.
zdjecia obrazów Cornelii Schleime w Berlinische Galerie
Reblog
Komentarze
Artykuł przeczytało 2 364 Czytelników