W ratuszu berlińskiej dzielnicy Kreuzberg 21 listopada 2017 roku otwarta została wystawa poświęcona Polakom ratującym Żydów podczas okupacji niemieckiej. Polska była jedynym państwem na świecie, w którym za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Mimo śmiertelnego zagrożenia zarówno instytucje Polkiego Państwa Podziemnego jak i rodziny polskie uratowały w latach wojny co najmniej kilkadziesiąt tysięcy Żydów. Rada Pomocy Żydom, powołana do życia w roku 1942 roku, uratowała tysiące Żydów, sama Irena Sendler, współzałożycielka Rady (wraz z Władysławem Bartoszewskim) uratowała 2500 żydowskich dzieci przed pewną śmiercią w warszawskim getcie. Wystawa prezentowana w ratuszu dzielnicy Kreuzberg przygotowana została przez Wspólnotę Polską, jej realizację w ratuszu zorganizowało stowarzyszenie Partnerstwo Miast Szczecin-Kreuzberg.
Na kilkunastu planszach przedstawiono archiwalne zdjęcia i opowieści o historiach bohaterskich postaw Polaków. Otwierając wystawę przewodnicząca stowarzyszenia Partnerstwo Miast Szczecin-Kreuzberg – Ewa Maria Slaska – podkreśliła, że temat ratowania Żydów przez Polaków jest tematem kontrowersyjnym. Obok wspaniałych postaw ludzkich jak małżeństwo Wiktorii i Józefa Ulmów, którzy za ukrywanie Żydów zaplacili najwyższą cenę, podczas okupacji niemieckiej dochodziło do denuncjacji lub udzielania pomocy Żydom jedynie za pieniądze.
Uczestnicy dyskusji po oficjalnym otwarciu wystawy zgodni byli co do tego, że czas wojny był tak wielkim wyzwaniem i próbą człowieczeństwa, że nie wolno zapomnieć o heroicznych postawach bohaterów wystawy.
Wystawa w ratuszu Kreuzberg trwać będzie do 1 grudnia 2017.
Tekst: Joanna Trümner
Foto: Krystyna Koziewicz
Komentarze
Artykuł przeczytało 1 816 Czytelników