Kultura Polonii w UK

Polak w Wielkiej Brytanii do tej pory często kojarzył się Brytyjczykom jako osoba ze słabym angielskim, pracująca fizycznie w fabryce lub hotelu. Taki człowiek imprezuje w domu z „ziomkami” z Polski i jego egzystencja ogranicza się do funkcjonowania w obrębie praca-dom.

Kulturalny Liverpool

Ten stereotyp łamie między innymi organizacja non profit, która działa w Liverpoolu od 4 lat -Merseyside Polonia. Integruje ona Polaków wykształconych, z dobrym angielskim , pełnych ambicji i chęci żeby robić coś ciekawego. Polski obecnie jest uważany za drugi najpopularniejszy język w Wielkiej Brytanii , choćby dlatego takie działania są bardzo ważne.

Merseyside Polonia została zalożona przez Gosie McKane i ma za zadanie rozwijać pozytywne relacje pomiędzy Polakami a lokalną społecznością. Robi to poprzez imprezy kulturalne. W ciągu ostatniego 2012 roku powstało okolo 13 projektów. Bardzo ciekawe były między innymi spotkania “Spoleczności poprzez film”, podczas których pokazano filmy dokumentalne o różnych kulturach zamieszkujących Liverpool.

Gosia McKane, nowozatrudniona Asia Punpur i pomagająca im w Merseyside Polonia grupa wolontariuszy wkłada dużo pracy i wysilku w to, żeby imprezy były dobrze wypromowane i ciekawie zaprezentowane.

Jedną z ostatnich imprez było Midsummer Polish Festival. Festiwal Świętojański z polską muzyką na żywo w Liverpool ONE. Były występy polskich zespołów folkowych oraz warsztaty z robienia wianków.

We wrześniu Merseyside Polonia ruszy z kolejnymi projektami. Pierwszym z nich będzie uroczystość upamietniająca rocznice wybuchu drugiej wojny światowej. Na spotkanie przyjadą specjalnie przedstawiciele Polskiego konsulatu i miasta Liverpool.

Artyści w Glasgow

Polacy mieszkający w Szkocji również mają się czym pochwalić .Od tego roku w Glasgow mamy swój własny festiwal poezji. Jego organizatorka Paulina Krzyżaniak to postać niezwykle barwna i utalentowana. Studiuje na Akademii Filmu i Dziennikarstwa, tworzy poezję i pisze do mediów polonijnych o różnych dotykających nas sprawach. Wzorem Festiwalu poetyckiego w Londynie, zdecydowała się w tym roku na organizacje Poetry Evening „Uprawiaj ze mną poezję”. Zaprosiła nie tylko wyjątkowych gości, ale przede wszystkim doprowadziła do spotkania wielu bardzo interesujących osób na co dzień zajmujących się sztuką. I tak na scenie wystąpił niszowy zespół Alex Sugarow , Joanna i Adam Olszewscy zajmujący się poezją śpiewaną i Katarzyna Campbell, która od lat jest nie tylko poetką ale też autorką książek dla dzieci.

To spotkanie to dopiero początek.Sama Paulina ma już pomysły na kolejne imprezy a Polacy w Szkocji niecierpliwie czekają na kolejne możliwości zaistnienia jako artyści i jako odbiorcy.

Te przykłady łamią stereotypy o „wegetujących” zagranicą Polakach. Nasze życie na obczyźnie to nie tylko praca. Wielu z nas nie tylko nie wstydzi się własnej tradycji czy kultury, ale może też ciekawie ją pokazać. Oby tak dalej.

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 2 735 Czytelników
Pin It