Koncert Muzyki Polskiej

 

Rok 2018 zaznaczył rocznicę szczególną – stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji, 25 listopada 2018 r. w Französische Friedrichstadtkirche odbył się koncert Orkiestry Kameralnej Akademia pod batutą Bohdana Boguszewskiego z udziałem wybitnego pianisty Sławomira Wilka. W programie znalazły się utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara.

Koncerty Muzyki Polskiej cieszą się za granicą powszechnym zainteresowaniem, w szczególności wśród Polaków, Niemców i środowisk polonijnych.  Na świecie znani są już polscy kompozytorzy, jak: Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Stanisław Moniuszko, Witold Lutosławski, Andrzej Panufnik, Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar i inni. Najwybitniejsze polskie utwory kompozycyjne stanowią dziedzictwo narodowe, to właśnie ich muzyka rozbrzmiewa w najsłynniejszych filharmoniach świata, zwłaszcza przy okazji znaczących dla Polski wydarzeń historycznych.

Berlińska Polonia uczciła po raz kolejny 100-lecie  Niepodległości wyjątkowo uroczyście i w szczególnym miejscu,  w zabytkowym kościele na Gendarmenmarkt. W części oficjalnej wygłoszone zostały mowy powitalne, nawiązano też krótko do 100- letniej historii Polski. Jako pierwszy głos zabrał organizator koncertu Aleksander Zając pełniący obowiązki prezesa Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech, po nim zwrócił się do publiczności konsul generalny Ambasady Polskiej w Berlinie Marcin Jakubowski.

Zarówno w jednym jak i drugim wystąpieniu mówcy przypomnieli trzech najważniejszych działaczy i polityków, którzy  wypracowali i wywalczyli niepodległość Polski w 1918 r. Ci trzej wielcy to  Ignacy Paderewski, Roman Dmowski, Józef Piłsudski. Paderewski, jako dyplomata, patriota, kompozytor i światowej sławy pianista. To właśnie jego utwory najczęściej towarzyszą tegorocznym obchodom Niepodległej.

W swoim przemówieniu konsul, jako najwyższy rangą urzędnik ds. Polonii  zwrócił uwagę na znaczenie roli, jaką odegrała Polonia w promowaniu polskiej historii, kultury w nawiązaniu do 100-letniej rocznicy Niepodległości Polski.Fakt, że wiele oddolnych inicjatyw, działacze oraz społecznicy doczekali się ze strony dyplomacji uznania jest budujący.

Koncert Muzyki Polskiej poprowadziła Joanna Ratajczak – znana dziennikarka radiowa RadioJazz i telewizji RBB.

W pierwszej części koncertu na fortepianie zagrał wielokrotny laureat międzynarodowych konkursów – pianista Sławomir Wilk, który wykonał Sonatę es-moll na fortepian Ignacego Jana Paderewskiego. Znakomita akustyka Friedrichstadtkirche spowodowała, że kompozycję cechowało niezwykłe brzmienie, co zostało entuzjastycznie przyjęte przez melomanów muzyki poważnej. Na zakończenie swojego występu Sławomir  Wilk zagrał najbardziej znany i najpiękniejszy utwór  liryczny Fryderyka Chopina, Walca cis moll op. 64 Nr 2, bardzo bliski sercu każdemu Polaka i oddający nostalgiczny charakter polskiej muzyki.

W drugiej części koncertu Orkiestra Kameralna Akademia ze Szczecina pod batutą Bohdana Boguszewskiego zaprezentowała „Trzy utwory w dawnym stylu” kompozycji Henryka Mikołaja Góreckiego. Utwór ten zawierał elementy archaizujące, nawiązujące do dawnych epok o zabarwieniu ludowym. Wykonanie tego utworu przywołało obrazy i wspomnienia polskich klimatów, jakże bliskie sercu każdemu Polakowi.

W kolejnym utworze „Canzano di barocco”Henryka Czyża, jak sama nazwa wskazuje,kompozytor wykorzystał  bogactwo stylistyczne minionych epok.

Trzeci utwór to kompozycja Andrzeja Panufnika Suita Staropolska napisana w 1950 roku, jest ona opracowaniem na orkiestrę smyczkową trzech staropolskich tańców: Cenara, Wyrwanego i Hayduka.

Koncert zakończył genialny i najbardziej znany utwór Wojciecha Kilara „Orawa”odzwierciedlający fascynację kompozytora muzyką górali, z jej niezwykłą żywiołowością, przejawiająca się w charakterystycznej rytmice, oryginalnej melodyce, w stylu gry podhalańskiej kapeli. Kilar stworzył ludowy fresk, iskrzący się brzmieniami i rytmami, których żywioł z wirtuozowską pomysłowością odmalowuje wspaniała Orkiestra Kameralna Akademia z dyrygentem maestro Bohdanem Boguszewskim.

Koncert z okazji Niepodległej poprzez muzykę klasyczną, w której odczuwało się porywające, niezwykłe, symboliczne i wręcz mistyczne dźwięki,w pełni oddawał ducha narodowego, czysto polskiego ducha.

Organizatorem koncertu był Konwent Polskich Organizacji w Niemczech EWIV został sfinansowany przez die Beauftragte der Bundesregierung   für Kultur und Medien  oraz Senat Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 1 626 Czytelników
Pin It