„Zabawa bez granic“ w Berlinie 8. września 2019
Festyn jesienny organizowany od lat przez Polską Radę, Związek Krajowy w Berlinie, stał się stałą datą w polonijnym kalendarzu wydarzeń. Miejsce, w którym odbywał się festyn, malownicze łąki na północy miasta pomiędzy Lübars a Blankenfelde, znane jest w międzyczasie wielu polskim i niemieckim rodziną. W słoneczną i ciepłą niedzielę goście festynu przez cały dzień mogli uczestniczyć w licznych atrakcjach, skierowanych dla wszystkich grup wiekowych. Dzieci wraz z rodzicami brały udział w konkursie latawców, zajmowały się robótkami ręcznymi na stanowisku Polskiego Towarzystwa Szkolnego „Oświata”, skakały po dmuchanym zamku lub brały udział w II Biegu Przełajowym – Niepodległa.
Dalszymi atrakcjami skierowanymi do dzieci i młodzieży był plener malarski, warsztaty grafitti, ścieżka zdrowia „fit und aktiv” i wiele innych. Dorośli mogli sprawdzać swoją wiedzę w konkursie o niepodległości Polski, grać w tenisa stołowego lub badmintona. Przez cały dzień na scenie występowały polonijne grupy muzyczne z Berlina, ich program nawiązywał do znanych polskich przebojów.
Dla uczestników konkursów organizatorzy zadbali o nagrody, puchary, medale oraz książki. Nagrody wręczane były przez członków zarządu Polskiej Rady, Związku Krajowego w Berlinie, oraz przedstawicieli Ambasady RP w Berlinie – Konsula Generalnego Piotra Golemę oraz Konsula ds. Polonii Jowitę Wencius. Przez cały dzień (od godziny 11 do 18) na łąkach coś się działo. Po godzinie piętnastej na scenie zabrali głos: przedstawiciel Ambasady RP w Berlinie – Konsul Generalny Piotr Golema oraz polityk CDU – przewodniczący frakcji tej partii w Parlamencie Berlina, Burkard Dregger.
Słoneczna pogoda oraz profesjonalnie przygotowany program imprezy były magnesem dla wielu polskich i niemieckich rodzin, festyn cieszył się bardzo dużą frekwencją. Projekt zrealizowany został dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ze środków Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów Republiki Federalnej Niemiec. Współorganizatorami byli Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej, Biuro Polonii w Berlinie, Polskie Towarzystwo Szkolne „Oświata” oraz Służba Maltańska, zaś patnerami medialnymi wydarzenia było „Radio Cosmo”, „Polonia Berlin.De”, „Kontakty” oraz „Polonia Viva”.
Joanna Trümner
Komentarze
Artykuł przeczytało 1 702 Czytelników