Drzewo Polonii w sercu Berlina

W piątek 11XII 2020 roku o godzinie 12:00 odbyła się uroczystość zasadzenia DRZEWA POLONII. Aktem tym Polonia z Berlina zamknęła trzyletni okres obchodów upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez ostatnie trzy lata, w czasie oficjalnego okresu świętowania odrodzenia Niepodległej Rada Polska w Berlinie podjęła szereg działań, aby wraz z Polakami i Polonią w Berlinie godnie uczcić tą doniosłą rocznicę. Organizowano festyny, biegi dla Niepodległej, koncerty, wystawy i konkursy wiedzy o historii Polski tego okresu. Podjęto wyprawę na Ukrainę szlakiem Legionów Marszałka Piłsudskiego, składano kwiaty na grobach Legionistów w Kostiuchnówce i na Czwartym Cmentarzu Katyńskim pod Kijowem, palono świece w Łucku, Ołyce, Równem, Kijowie czy Żytomierzu dla tych, których zgładzono tylko dlatego, że byli Polakami.

Idea posadzenia takiego drzewa urodziła się rok wcześniej, kiedy to na zebraniu organizacji polonijnych skupionych wokół Polskiej Rady w Berlinie zastanawiano się, jak wpisać w historię miasta tą ważną dla Polonii Berlina rocznicę. Pomysłów było wiele: nowa aleja w parku z drzewami imieniem polskich noblistów, zasadzenie stu drzewek na pamiątkę stulecia, posadzenie dębu dla Niepodległej. W końcu zwyciężyła idea włączenia się akcję „Stadtbäume für Berlin” i posadzenia DRZEWA POLONII.

Do działań Polskiej Rady zmierzających do wybrania miejsca na posadzenie drzewa włączyło się Biuro Polonii i ustalono wspólnie pierwszy termin w sierpniu 2020 roku, aby DRZEWO POLONII posadzić na pamiątkę 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej.

DRZEWO POLONII – to upamiętnienie walki o Niepodległą. Data sierpniowa przywoływała w pamięci „Cud nad Wisłą”- zwycięstwo Polski nad Armią Czerwoną w wojnie polsko-bolszewickiej. Bitwa Warszawska toczyła się w dniach od 13-25 sierpnia 1920 roku i miała znaczenie decydujące, nie tylko dla Polski, ale i całej Europy.

Wojna trwała do października, a Traktat Ryski podpisany w marcu 1921 roku regulował granice i stosunki pomiędzy II Rzecząpospolitą i Sowietami.

Dokładnie 60 lat po wojnie polsko-bolszewickiej w sierpniu 1980 roku zwyciężyła Solidarność, pokojowo zapoczątkowując nowe czasy w Polsce i w Europie.

Ostatecznie uroczysty akt posadzenia DRZEWA POLONII odbył się w połowie grudnia, przypominając tragiczne wydarzenia stanu wojennego ogłoszonego

13. grudnia 1981r. Mimo stanu wojennego, pochodu wolności nic nie zdołało już zatrzymać i cały system komunistyczny legł w gruzach.

Wybrane miejsce pod względem historycznym jest szczególne dla Berlina. Polskie drzewo zasadzono przy Dorothea Schlegel Platz 18 w Berlinie – Mitte, przy murze kolejki Friedrichstraße. W miejscu, gdzie przez kilkadziesiąt lat po wojnie przebiegała granica między Berlinem Wschodnim i Zachodnim – Mur Berliński.

Na przejściu granicznym zwanym „Pałacem Łez” – „Tränenpalast“ uprzywilejowani mieszkańcy NRD, ale i inni obcokrajowcy, stojąc w długich kolejkach i poddając się rewizjom, mieli nadzieję na przejście do wolnego Berlina Zachodniego. DRZEWO POLONII w sercu Berlina rośnie niedaleko pomnika Kindertransportów, z cyklu „Pociągi życia, pociągi śmierci 1938-1939”.

Posadzony grab (Hainbuche) nosi oficjalną nazwę BAUM DER POLONIA. Miejsce, w którym rośnie, to nowe polskie ślady w stolicy Niemiec przypominające, że nawet wrogie sobie państwa mogą zamienić się w partnerów, a z partnerów w przyjaciół.

Cieszymy się, że nasze DRZEWO POLONII staje się częścią i symbolem procesu coraz silniejszej integracji wspólnej Europy podkreślając wkład Polonii i Polski w te przemiany.

W uroczystości udział wzięli ze strony organizatorów: przewodniczący Rady Polskiej, pan Ferdynand Domaradzki z Zarządem , a z Biura Polonii, pan Alexander Zając- dyrektor i pani Ewa Slaska.

Senat Berlina reprezentował przewodniczący Frakcji CDU Berlin, pan Burkard Dregger.

Projekt został zrealizowany przez Polską Radę Związek Krajowy w Berlinie oraz Zrzeszenie Federalne Polska Rada w Niemczech we współpracy z Biurem Polonii i Konwentem Organizacji Polskich w Niemczech.

Tekst: Iza Modrzejewska

Małgorzata Tuszyńska

Bariatrisk rensing bruker en mer følsom tilnærming som modifiserer det integrerte systemet i et slikt løsemiddel, noe som gjør det nesten flatt for den etiologiske pasienten å holde undersøkelsen høy. Denne tilstanden uttrykkes ikke av forurenset såpe eller syrer, for eksempel vind, fordi det er mange av disse stoffene, og med tilstrekkelig eksponering kan de sees på hvilken som helst video. potenspiller Transkutan terminal nervestimulering for inaktivitet under uavhengig resistensarbeid anbefales ikke for utstyrssymptomer, men er passende i klinisk praksis, ofte med levereffekt.

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 1 302 Czytelników
Pin It