Plakaty z cyklu: Polska
Plakat jako artystyczny gatunek grafiki użytkowej spełnia wiele funkcji w przestrzeni publicznej. Przedstawiony w postaci znaku graficznego pobudza wrażliwość u odbiorców, umożliwia odkrywanie metafor, odczytywać przesłania. Polska na wystawie plakatów Ryszarda Kaji zachęca do artystycznej podróży po kraju ojczystym. Wszystkie dzieła zwierają oszczędność języka znaku graficznego wywołujące wielkie emocje i skojarzenia polskich miejsc z ich charakterystycznymi cechami, jakie zarejestrowaliśmy w naszej pamięci. O sile plakatu decyduje wyrazista forma graficzna, która przyciąga wzrok i działa na emocje odbiorców.
Wernisaż wystawy „Heimatland – Seelenheimat” odbył się 10 lutego 2022 roku w Instytucie Polskim, który wzbudził ogromne zainteresowanie wśród multikulturowego Berlina. Nikt inny, tylko polski artysta potrafi oddać to, co każdemu Polakowi w duszy gra na widok polskich gór – Tatr, tak samo, jak barwne parawany na plażach morza bałtyckiego czy potężna Hala Stulecia – znak rozpoznawczy Wrocławia.
Polska z perspektywy Ryszarda Kai wyrażona została znakiem graficznym w prosty, często w zaskakujący, a nawet humorystyczny sposób pokazujący cechy charakterystyczne polskich miejscowości, typowe dla polskiej kultury i obyczajowości. Kaja odważnie sięgnął do najlepszych tradycji polskiej sztuki plakatu znanej na całym świecie w latach 60.XX wieku wydobywając z niej to, co najlepsze – prostotę przekazu i w punkt trafione skojarzenia. Plakaty Ryszarda Kaji często spotkać można było w berlińskich metrach, które zachwycały typową dla stylu sztuki czyli prostotą formy przekazu. Artysta trafnie ujmuje Polskę kojarzoną z Żubrem symbolizując potęgę, siłę przyrody puszczy białowieskiej. Idealnie przedstawił symbolikę Bieszczad czy miasta kojarzonego z porcelaną z Bolesławca? Tak samo, jak Krosno znany z fabryki szkła czy Janów Podlaski z hodowli koni arabskich. Katowice z koncentracją z przemysłu ciężkiego czy Ślónsk z budynkami Nikiszowca etc..etc..
Dla nas emigrantów to wielka sentymentalna podróż po Polsce ujęta w plakatach w formie artystycznej. Warto obejrzeć!
Wystawa „Heimatland – Seelenheimat”czynna do 30.04. 2022 w Instytucie Polskim w Berlinie
Komentarze
Artykuł przeczytało 832 Czytelników