City live – 100 – lecie lotniska Tempelhof

8 października 2023 lotnisko Tempelhof obchodziło uroczyście 100 lecie istnienia. Z tej okazji berlińczycy przez tydzień czasu mieli możliwość zwiedzania i uczestniczenia w bogatym programie artystycznym. I ja tam byłam, na wieży widokowej, wystawie poświęconej 100 letnie j historii lotniska z polskim akcentem w tle oraz spacerze po płycie boiska.

Lotnisko w dzielnicy Tempelhof zostało wyznaczone przez Ministerstwo Transportu 8 października 1923. Pierwszy terminal otwarto w 1927, w czasach hitlerowskich oczekiwano narastającego zwiększania ruchu pasażerskiego, w związku z czym podjęto szeroko zakrojoną rozbudowę w połowie lat 30. Lotnisko bywało wzmiankowane jako najstarszy pasażerski port cywilny na świecie, choć było to podważane przez inne porty lotnicze.

Ze względu na bliskość lotniska Tempelhof od granic Polski, w okresie zimnej wojny stało się ono najczęściej obieranym kierunkiem uprowadzonych samolotów oraz ucieczek z kraju drogą lotniczą.

Ostatni lot z Tempelhof odbył się 30 października 2008 roku. Następnie zamieniono je na park miejski „Tempelhofer Park”. Pasy startowe dostępne są dla rolkarzy, rowerzystów i biegaczy. Dla osób przychodzących na spacer z psem wyznaczono specjalną, odgrodzoną część trawnika. Przy wejściach uruchomiono punkty informacyjno-promocyjne. Budynek terminalu jest odgrodzony i niedostępny dla osób postronnych. Wraz z hangarami i pasami startowymi jest wykorzystywany do organizacji wystaw, targów i imprez okolicznościowych. W październiku 2015 r. część zabudowań portu lotniczego została zaadaptowana na ośrodek dla ok. 2200 uchodźców .

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 253 Czytelników
Pin It