Dni Mediów – forum dziennikarskie z Odrą w tle

Polsko-Niemieckie Dni Mediów – organizowane są corocznie z myślą o dziennikarzach, twórcach mediów i medioznawcach z Polski i Niemiec. Ich celem jest stworzenie możliwości spotkań i wymiany poglądów a tym samym wspieranie dialogu polsko-niemieckiego w środowisku mediów. W tym roku w debatach plenarnych dominował temat wojny i wpływu rosyjskiej dezinformacji medialnej na Europe oraz skutków katastrofy ekologicznej na Odrze.

W tym roku 16. edycja odbyła się w stolicy regionu Lubuskiego – Zielonej Górze, które słynie ze swoich jezior i nic w tym dziwnego, skoro jest ich tam ponad 600! Oprócz tego liczne rzeki, lasy, a niezwykle gęste zalesienie regionu daje nam szansę na korzystanie z bogactwa natury w lubuskiej kuchni. Stolicą regonu jest Zielona Góra znana w Polsce z Winobrania. To wydarzenie co roku obchodzone jest hucznie w mieście – jarmark, wystawy, imprezy kulturalne, jest w czym wybierać, a wszystko w miłej i luźnej atmosferze. Do lokalnych winnic można pojechać, zobaczyć jak wytwarzane jest wino i również go skosztować.

Dni Mediów – to wydarzenie organizowane przez Fundację Polsko – Niemiecką, w których chętnie udział biorą ludzie mediów z obu krajów. Po pierwsze, odbywają się każdego roku na przemian, raz w Niemczech, raz w Polsce. Po drugie, spotkanie panelowe toczą się wokół aktualnych tematów, w których poruszane są najważniejsze tematy polityczne i społeczne w atmosferze otwartości i swobody wypowiedzi. Po trzecie, do dyskusji zapraszani są wiodący dyskutanci, prelegenci, polscy eksperci, niemcoznawcy z obszarów tematycznych, przedstawiciele samorządów, instytucji kulturalnych, naukowcy. Debaty pokazują, że każdy medal ma dwa dwie strony. Ważne jest, by wzajemna komunikacja oparta była na konkretach, dzieleniu się wiedzą w określonej kulturze. W tym roku atmosfera spotkań była niezwykle przyjazna, o którą zadbali gospodarze czyli Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze.

Wspólne debaty po raz kolejny dowiodły, że bieżące problemy dotyczące zarówno Polski i Niemiec wymagają konstruktywnej współpracy, pomimo istniejących różnic.

Ważnym akcentem Dni Mediów jest wręczanie Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego za najlepsze prace dziennikarskie, które zostały opublikowane w roku poprzednim. Uroczysta Gala odbyła się w Teatrze Lubuskim im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze.

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 377 Czytelników
Pin It