Klub PTTiK Berlin- spacer wzdłuż Szprewy

Spacer wzdłuż Szprewy

W imieniu „PTTiK BERLIN“ na spacer zaprasza Elżbieta Potępska, przewodnik po Berlinie i Poczdamie. Trasa spaceru wiedzie wzdłuż brzegu Sprewy z zakończeniem w Futurium. Spotykamy się w niedzielę tj. 16.01.2022 o godz. 11:00 przy Bramie Brandenburskiej.

Okolice Głównego Dworca (Hauptbahnhof ), które w okresie istnienia muru były opustoszałe lub wypełnione systemami zabezpieczeń zabudowane zostały nowoczesnymi budynkami o niezwykle ciekawej architekturze. Są to min. budynki należące do „dzielnicy rządowej” zbudowane zaraz po połączeniu Niemiec na przełomie XX i XXI wieku, natomiast w ostatnim dziesięcioleciu doszły do nich kolejne dzieła architektoniczne wraz z portem Humboldta (Humboldthafen) np. Bundesministerium für Bildung und Forschung czy Futurium. Spacerując brzegiem Sprewy podziwiać można te wspaniałe budowle, podobnie jak i odrestaurowane mosty.

Na szczególną uwagę zasługuje Futurium, trzypiętrowe muzeum o powierzchni 5000 m², które znajduje sie również w „dzielnicy rządowej”. To muzeum utworzone zostało 15.07.2014 roku, lecz wtedy o nazwie „Dom Przyszłości” („Haus der Zukunft GmbH), dopiero w lipcu 2016 roku przemianowano go na Futurium. To muzeum ukazuje nowe technologie i osiągnięcia badań naukowych, które przyczyniają się do tworzeniu przyszłości i tym samym życia w przyszłości. Jest to możliwe dzięki temu, ze pod jego dachem znajdują się przewidywane i oczekiwane projekty przyszłości oraz wystawy o aktywnych i futurystycznych scenariuszach, także laboratoria do eksperymentowania oraz forum dyskusyjne obejmujące najważniejsze dziedziny kształtujące przyszłość, czyli naukę, gospodarkę, politykę i kulturę. Krótko mówiąc Futurium jest niczym gigantyczny plac zabaw dla dorosłych, który umożliwia wykonywanie eksperymentów, prowadzenie rozmów, debat i workshopów natomiast prezentowane tam wystawy i koncerty pozwalają zwiedzającym uzyskać przedsmak świata jutrzejszego, a także odpowiedzieć sobie na pytanie, jak możemy żyć w przyszłości.

Propozycja spaceru jest bezpłatna i nie dajemy grupowego ubezpieczenia.

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 466 Czytelników
Pin It