KOMUNIKAT PRASOWY I ZAPROSZENIE

Zaproszenie na uroczyste nadanie drzewu imienia Ireny Bobowskiej w Berlinie.

W ramach Międzynarodowych Tygodni Przeciwko Rasizmowi 2024 | Berlin

Szanowni Państwo,

W ostatnich latach w Berlinie toczyła się debata na temat pomników i ewentualnej lokalizacji pomnika polskich ofiar narodowego socjalizmu. Debata była długa i toczyła się wśród polityków w Bundestagu i w zamkniętych kręgach naukowych. Społeczeństwo obywatelskie nie brało w niej udziału. Bundestag podjął już uchwałę o wzniesieniu miejsca pamięci. Jednak w przestrzeni publicznej niewiele się dzieje.

Dziś pytamy: Dlaczego do tej pory nie udało się wybudować pomnika upamiętniającego walczące kobiety i osoby LGBT, ofiary niemieckiej okupacji i ofiary obecnego rządu partii konserwatywnej? Czy kamienny pomnik to poprawna odpowiedź? A może powinno to być miejsce tętniące życiem?

W naszych działaniach często mówimy o zapomnianych kobietach*, anonimowych bohaterkach, bo w cywilizacji opartej na patriarchacie historię piszą zwycięzcy – mężczyźni. Zapisana historia opiera się na następujących po sobie wojnach, konfliktach, przemocy, w których dominują bohaterowie – generałowie, przywódcy, żołnierze, papieże. Stawia się im pomniki i o nich pisze. Historia Polski i Niemiec to historia naszego sąsiedztwa, ale to także historia pisana przez mężczyzn – od konfliktów zbrojnych, przez politykę, po naukę i kulturę. Bolesny brak w historii kobiet, które zaledwie od 100 lat miały prawo do głosowania i studiowania, jest poważnym błędem i wypacza historię. Teraz przyszedł czas na brakującą połowę historii – czas na Herstories.

Zaproszenie na uroczyste nadanie drzewu imienia Ireny Bobowskiej w Berlinie

środa 20 marca 2024 o godzinie 12:00

Rathenower Straße 79a, 10559 Berlin (przed murem więzienia Moabit)

Irena Bobowska, urodzona 3 września 1920 roku w Poznaniu, była młodą polską poetką, publicystką, ilustratorką i działaczką, osobą bardzo aktywną, choć od dzieciństwa była sparaliżowana i poruszała się jedynie o szynach, kulach lub wózku inwalidzkim. Zaraz po wybuchu II wojny światowej rozpoczęła działalność konspiracyjną, pracując w redakcji podziemnego pisma „Pobudka”. Została aresztowana w czerwcu 1940 r. wraz z innymi członkami redakcji. Dwa i pół roku spędziła w różnych więzieniach w Poznaniu, Wronkach i Berlinie. Została skazana przez Sąd Ludowy za zdradę stanu i ścięta w berlińskim więzieniu Plötzensee 26 września 1942 r.

W 80. rocznicę śmierci Ireny Bobowskiej 2022 kolektyw Dziewuchy Berlin, dzięki dofinansowaniu berlińskiego Senatu ds. Kultury i Europy, zorganizował projekt – cztery wydarzenia upamiętniające tę młodą, odważną, utalentowaną kobietę. Irena Bobowska jest dla nas symbolem wszystkich młodych, zdolnych kobiet, które zostały zamordowane podczas wojny, a później zapomniane. https://www.dziewuchyberlin.org/bobowska/

W latach 2023/2024 zrealizowałyśmy kolejny projekt memorialny: „Kobiety w cieniu gilotyny. Polki stracone w Plötzensee”, sfinansowany przez Fundację Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość (EVZ).

Miasto Berlin nie jest jednak zbytnio zainteresowane upamiętnianiem odważnych Polek – władze nie zgodziły się na trwałe upamiętnienie Ireny Bobowskiej poprzez przyznanie jej tablicy upamiętniającej. Postanowiliśmy zrobić to inaczej – kupić drzewo i nazwać je imieniem Ireny Bobowskiej. We wrześniu 2023 roku Ewa Maria Slaska, pisarka z Berlina, zainicjowała akcję zbiórki pieniędzy na drzewo dla Ireny Bobowskiej. Za pomocą portalu gofundme.de zebrała 600,00 euro – kwotę, która umożliwia posadzenie drzewa w Berlinie w ramach kampanii „Berlińskie drzewo miejskie” Senatu Departamentu Mobilności, Transportu, Ochrony Klimatu i Środowiska albo przyjąć nad nim patronat/matronat. W ten sposób grab przy murze więzienia na Moabicie nosić będzie imię polskiej wojowniczki ruchu oporu.

Nadajemy pamięci o Polkach nową formę w Berlinie.

Wśród zaproszonych gości będzie profesor Johannes Tuchel z Gedenkstätte Deutscher Widerstand oraz delegacja z Liceum Dąbrówki z Poznania.

Naszą inicjatywę wspiera Aktives Museum, Faschismus und Widerstand e.V. w Berlinie.

Z poważaniem,

Ewa Maria Slaska, Anna Krenz i Agnieszka Glapa (inicjatorki)

Kontakt: +48 797854783 (Anna)

Dziewuchy Berlin, www.dziewuchyberlin.org

Ambasada Polek e.V. www.ambasadapolek.org

Polonijna Rada Kobiet+ www.polonijnaradakobiet.org

Polkopedia, www.polkopedia.org

Więcej:

https://www.dziewuchyberlin.org/20-3-2024-irena-bobowska-baum-in-berlin-drzewo-imienia-ireny-bobowskiej-w-berlinie/

Materiały graficzne:

https://www.dziewuchyberlin.org/media-pack/

Wydarzenie w ramach projektu „Kobiety w cieniu gilotyny” dofinansowanego przez Fundację Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość (EVZ). Polki stracone w Plötzensee”. www.stiftung-evz.de.

O Dziewuchy Berlin:

Odkąd w 2015 roku władzę w Polsce przejęła konserwatywna i autorytarna partia Prawo i Sprawiedliwość, tysiące ludzi wyszło na ulice. Kiedy grożono ograniczeniem prawa do aborcji, w Polsce powstał nowy ruch społeczny Dziewuchy. Aktywność polskich emigrantek z kolektywu Dziewuchy Berlin polega nie tylko na protestach i akcjach solidarnościowych z Polską, ale także na walce o prawa kobiet i osób LGBT w Niemczech. Duża część aktywistycznej praktyki Dziewuchy Berlin to sztuka – sztuki wizualne, literatura czy performance. Tym, co charakteryzuje także działania twórcze kolektywu, jest kreowanie rzeczy i rzeczywistości. Dla Dziewuchy Berlin ważna jest także solidarność i zjednoczenie, nie tylko ponad granicami, ale także w kręgach feministycznych, które często mogą mieć charakter wykluczający. Zwłaszcza w Berlinie, mieście wciąż podzielonym pod wieloma względami. Aby zjednoczyć podzielone społeczności feministyczne w Berlinie, w 2019 roku Anna Krenz z grupy Dziewuchy Berlin wymyśliła kampanię „Globalny krzyk” czyli minuta krzyku. Od tego czasu akcja odbywa się co roku z okazji Dnia Kobiet.

2.4.2016 – powstanie grupy Dziewuchy Berlin

2018 – nagroda „feminist Green Pussyhat” dla Dziewuchy Berlin

2021 – nagroda „Clara Zetkin – Frauenpreis” dla Dziewuchy Berlin

 

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 241 Czytelników
Pin It