Konkurs literacki 2017 – Młodzież pisze wiersze

Świnka i pingwinek

 

autorka Alexandra Wolszczak / 12 lat/ Luxemburg

 

„Na pewnej farmie żyła sobie świnka,

Co miała za przyjaciela pingwinka.

Świnka, jak to świnka, mieszkała w chlewiku,

A pingwinek obok w lodowym szałasiku.

Świnka lubiła zjadać kartofelki,

A pingwinek rybne, mrożone cukierki.

Nasza świnka lubiła kąpiele w błotku,

Pingwinek natomiast unikał tego smrodku.

Miał za to wielkie marzenie,

wykąpać się w zimnym, lodowym basenie.

Pulchna świnka z różowymi uszkami

I jej mikry przyjaciel z czarnymi piórkami

Spędzali czas błogo na łonie natury,

Nie zwracając uwagi na to, że są  różnej postury,

Wszak w każdym z nas inny duch drzemie,

Inny charakter, inne marzenie.

Możemy być czarni, biali lub różowi,

A najlepiej bądźmy różnokolorowi!”

 

I nagroda w konkursie  „Młodzież pisze wiersze 2017” otrzymała  Ola Wolszczak z Luxemburga- za wiersz autorski w j. polskim nadesłany przez młodzież mieszkająca poza granicami Polski do lat 14

 Konkurs Młodzież pisze wiersze 2017″odbył się p oraz piąty,  w sobote18.11. 2017 r. w Berlinie, w Studiotheater am Ufer, Salzufer 13

Organizatorzy: Stowarzyszenie POLin e.V. Polki w Gospodarce i Kulturze i Stowarzyszenie „OŚWIATA” Berlin.

 

Czyż nie cudowny wiersz 12-sto latki? W swojej kategorii zdobyła I-e miejsce.Wieczór, konkurs laureatów konkursu pod nazwą:

„Młodzież pisze wiersze 2017 „/ „Jugend schreibt Gedichte 2017 „połączone z rozdaniem im nagród był przepiękny! – pisze w mailu Krystyna Jesse.

Konkurs odbył się już po raz 5-ty, ale ten był taki wyjątkowy, wspaniały..Sama sala, Studiotheater am Ufer -prowadzony przez Janine Szarek; lepszego miejsca na to przedstawienie  nie można było sobie wymarzyć! Mamy zdolne dzieci, utalentowana literacko- lirycznie młodzież. I jakie ładne, radosne, szczęśliwe buziaki przyjechały do nas do Berlina z różnych zakątków Europy, także Polski. Ich opiekunowie, nauczyciele, a nawet rodzice..no i my, POlin e.V. , też się nieźle zaprezentowałyśmy się. Dziewczyny z Hamburga przywiozły własne wypieki -smaczne – a do tego inne smakołyki z polsko-berlińskiej kuchni i różnorodne bombelkowe napoje. Żyć nie umierać! Przeróżne wiersze własne i obcych poetów tłumaczone z j.niemieckiego na j.polski albo inna kategoria, wiersze tłumaczone przez uczestników z j. polskiego na j. niemiecki. Trudne zadanie stało przed nimi, ale dali sobie rade! Atrakcyjny program z podkładem muzyczno-artystycznym w wykonaniu Celiny Muzy vice POlin e.V.,przy live akompaniamencie,  aż szkoda było,  że po dwóch dobrych godzinach na scenie wszystko się zakończyło.

Stowarzyszenie „OŚWIATA” z Berlina – współorganizator konkursu, jurorzy i cała publiczność  – wszyscy byli zachwyceni, zauroczeni…Radość i szczęście malowało się na twarzach i nie tylko laureatów konkursu!

Nagrody rozdawała na scenie  laureatka I-ej nagrody w swojej kategorii z poprzedniego 4-tego konkursu Młodzież pisze wiersze 2016,  Julia Socha z Łodzi.

Zapraszam w imieniu stowarzyszenia POLin, Polnische Frauen in Wirtschaft und Kultur e.V. www.pol-in.eu do wzięcia udziału w tym konkursie w roku 2018, który odbędzie sie po raz 6-sty.Mając nadzieje, że ponownie w Studiotheater am Ufer u Janiny Szarek.

Organizatorzy: Stowarzyszenie POLin e.V. Polki w Gospodarce i Kulturze i Stowarzyszenie „OŚWIATA” Berlin.

Tekst i foto nadesłała Krystyna Jesse

Komentarze

komentarzy


Artykuł przeczytało 497 Czytelników
Pin It